Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
20 Jun, 2024

JM säljer hyresrättsfastighet i Järfälla, Stockholm

JM har tecknat avtal om försäljning av en hyresrättsfastighet i Söderdalen, Järfälla. Affären uppgår till 497 mkr.

Fastigheten som avyttras är projektet Flora, som består av 155 bostäder och ingår i det större utvecklingsområdet Söderdalen centralt i Järfälla där JM genomför bostadsprojekt med olika upplåtelseformer. Fastigheten är under uppförande, med planerat frånträde under det tredje kvartalet 2025 då den beräknas vara färdigställd.

Affären kommer att från och med det andra kvartalet 2024 intäkts- och resultatredovisas successivt under projektets genomförande inom affärssegment JM Fastighetsutveckling. Full likvid kommer att erhållas i samband med frånträdet 2025.

Utvecklingen av hyresbostäder i Söderdalen har möjliggjort högre takt och snabbare värderealisering i bostadsutvecklingen med parallellt genomförda projekt av bostadsrätter och hyresbostäder.

- Det är glädjande att nyproducerade högkvalitativa hyresrättsfastigheter är efterfrågade. Avyttringen av Flora stärker förutsättningarna för investeringar i nya projekt inom ramen för vår strategi att utveckla hyresfastigheter på egen mark, säger Nicklas Backfjärd, chef JM Fastighetsutveckling.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.