Laddar TradingView Widget
Laddar annons
25 Mar, 2025

NOSIUM: FÖRVÄRVAR INTE BRASSERIEGRUPPEN

Uppdaterad:
25 Mar, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Nosium meddelade på måndagskvällen att bolaget inte kommer att fullfölja avsiktsförklaringen om att förvärva fastighets- och restaurangkoncernen Brasseriegruppen.

"Sedan september har båda parter investerat betydande tid och resurser för att nå en överenskommelse. Trots detta har förändrade förutsättningar, som ligger utanför Nosiums kontroll, medfört att förhandlingarna avslutats", skrev bolaget i pressmeddelande på måndagskvällen.

Det var i september som Nosium och Brasseriegruppen tecknade avsiktsavtal om affär.

"Sedan dess har parterna arbetat intensivt för att slutföra affären, men faktorer hänförliga till pågående processer inom Brasseriegruppen har gjort det svårt för Brasseriegruppen att fortsätta förhandlingarna och har därför valt att avsluta processen", heter det.

Nosium avser att presentera en uppdaterad verksamhetsrapport och "ser med optimism på möjligheterna att genomföra en eller flera större affärer under 2025", heter det.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.