Laddar TradingView Widget
Laddar annons
8 Nov, 2024

PREMIUM SNACKS: ÖKAD OMSÄTTNING 3 KV, HÖJER PROGNOS

Uppdaterad:
8 Nov, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Premium Snacks hade en nettoomsättning på 114 miljoner kronor under tredje kvartalet 2024, en ökning med 17 procent jämfört med motsvarande period i fjol.

Bruttomarginalen uppgick till 42,5 procent (42,4).

Ebita-resultatet blev 6,4 miljoner kronor (6,8) och ebita-marginalen uppgick till 5,6 procent (7,0).

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 13 miljoner kronor (6,4).

Styrelsen höjer omsättningsprognosen för helåret och räknar nu med, givet nuvarande valutakurser, en nettoomsättning om 440-450 miljoner kronor för helåret 2024. Tidigare prognos var en nettoomsättning överstigande 425 miljoner kronor.

Prognosen för ebita-marginalen 2024 kvarstår på 4-5 procent.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.