SHB: STARK UTVECKLING HAR MINSKAT DEN POTENTIELLA UPPSIDAN - DANSKE
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Danske Bank har i en genomgång av de svenska storbankerna sänkt sin rekommendation av Handelsbanken till behåll från köp där riktkursen om 140 kronor för aktien upprepas, något Nyhetsbyrån Direkt tidigare rapporterat. För de övriga storbankerna upprepas rekommendationen köp.
Enligt Danske Bank erbjuder Handelsbanken investerare hög tillgångskvalitet och stabilitet i oroliga tider samt har potential att förbättra kostnadseffektiviteten, men behöver också investera för att hålla jämna steg med konkurrenterna.
"Vi ser fortsatt god potential, inklusive betydande kapitalutdelning, men något mindre än tidigare", skriver Danske Bank som betonar att SHB har haft en stark kursutveckling det senaste året liksom sektorn i stort.
För Nordea, SEB och Swedbank upprepas rekommendationen köp. Riktkursen för Nordea justeras upp från 145 till 160 kronor, riktkursen för Swedbank höjs till 285 kronor (265) medan motsvarande för SEB höjts till 190 mot tidigare 170 kronor.
"Svenska bankaktier har utvecklats starkt hittills under 2025, vilket har minskat den potentiella uppsidan, men de erbjuder fortfarande höga direktavkastningar och diversifiering gentemot icke-finansiella aktier. Räntorna och marknadssentimentet har stabiliserats, även om viss osäkerhet kvarstår", skriver Danske Bank.
Framåt ser banken risker som inkluderar en fortsatt räntenedgång samt försämrad kreditkvalitet och minskad låneefterfrågan för sektorn.
"Svenska banker ser osannolikt ut att kunna överträffa snabbväxande branscher i andra starka marknader, men erbjuder fortsatt god diversifiering, höga utdelningar och ofta ett skydd på nedsidan vid marknadsturbulens. Värderingarna är inte utmanande givet den kvalitetsförbättring som skett under det senaste decenniet", heter det vidare i analysen.
De svenska storbankerna hörde samtliga till bottenskiktet av OMXS30 under fredagen. Norska DNB har under morgonen rapporterat en rapport som var något under förväntan. Bland annat kom det viktiga måttet räntenetto in cirka 2 procent under estimat insamlat av Infront. DNB var ned 7,7 procent i Oslo.