Laddar TradingView Widget
Laddar annons
18 Dec, 2024

SPRINT BIOSCIENCE: UTÖKAR MED NYTT CANDERPROGRAM

Uppdaterad:
18 Dec, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Forskningsbolaget Sprint Bioscience breddar sin portfölj med ett program för behandling av cancerformen akut myeloisk leukemi (AML).

Det framgår av ett pressmeddelande.

Programmet riktar sig mot proteinet decapping scavenger enzyme (DCPS), ett målprotein som har validerats både i vetenskaplig litteratur och av Sprint Bioscience i samarbete med docent Julian Walfridsson vid Karolinska Institutet, uppger bolaget.

Sprint Biosciences portfölj består nu av sex interna läkemedelsutvecklingsprogram (varav fem är inom cancer) samt ett program som har licensierats till Day One Biopharmaceuticals.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.