Laddar TradingView Widget
Laddar annons
16 Jun, 2025

USA: NEONODE RUSADE 68% EFTER FÖRLIKNING MED SAMSUNG

Uppdaterad:
16 Jun, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Det USA-noterade svenskbolaget Neonode rusade i fredags 68 procent på Nasdaqbörsen i USA efter att ha ingått en förlikning med teknikföretaget Samsung i en patenttvist.

Det rapporterar EFN som noterar att förlikningsbeskedet ökar förväntningarna på nya förlikningar och därmed potentiella licensintäkter i miljardklassen i Neonodes tvister mot Apple och Google.

Neonode utveckla tidigt pekskärmsteknik där användaren kan styra funktioner med svepgester. År 2002 patenterade bolaget en lösning där en användare kan aktivera funktioner genom att svepa på skärmen.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.