
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Samhällsbyggnadsbolaget i Norden ABs (SBB) affärsidé bygger på att långsiktigt äga, förvalta och utveckla bostads- och samhällsfastigheter samt driva detaljplansprocesser för bostadsfastigheter. SBBs fastigheter återfinns i svenska och norska städer med underliggande tillväxt, generellt är fastigheterna belägna i när anslutning till ortens centrum med goda kommunikationer.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Atrium Ljungberg är ett av Sveriges största börsnoterade fastighetsbolag som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter. Bolaget fokuserar på att utveckla attraktiva stadsmiljöer med blandat innehåll såsom kontor, handel, boende, service, kultur och utbildning. På så sätt skapar Atrium Ljungberg platser där det är attraktivt för människor att vara idag och i morgon. Bolaget är positionerat i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala och har idag ett fastighetsvärde på 40 miljarder kronor.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Electra utvecklar, äger och driver IT-intensiva och kostnadseffektiva koncept inom varuförsörjning, distribution, IT och detaljhandel i Norden. De erbjuder kundanpassade lösningar och färdiga koncept som skapar förutsättning för lönsamhet i både egen och kundernas värdekedja.
Electra är organiserat i två affärsområden – Electra Retail och Electra Logistik & IT. Konkurrensen inom varje affärsområde är stor, men de båda affärsområdena har också många beröringspunkter på kund- och leverantörssidan som tillsammans gynnar bolaget och dess kunder...

Som du kanske märkt har det inte kommit någon fredagsintervju idag på morgonen. Jag har nu gjort drygt 30 stycken intervjuer varje fredag (med undantag för ett kortare jullov) sen förra sommaren. Planen från början var nog att köra maj ut innan jag skulle ta ett uppehåll över sommaren, men har några intervjuer ute som inte återkommit med svar som de lovat och har ärligt talat inte orkat jaga på tillräckligt och ha tillräckligt många i ”pipen” för att kunna garantera att det ska rulla på utan uppehåll. Så det blir en liten paus redan nu. Jag har ett par extra intressanta på gång som jag verkligen hoppas få till innan sommaren, men det blir inte en varje vecka nu kommande månader.
Det finns ju hur mycket intressanta personer som helst att intervjua, så det går inte att skylla på att jag känner mig klar eller objekten är slut, men att få till en varje vecka utan uppehåll kräver en del. Så grundtänket är absolut en nystart efter sommaren igen så får vi se om det blir varje vecka, varannan vecka eller en större varje månad.
Kan passa på att samla ihop utdelnings- och aktieveckan när jag ändå har er uppmärksamhet. Det har i veckan kommit in två stora utdelningar för mig i form av Volvo (med extrautdelning) och högutdelaren Nordea. Precis som jag skrev tidigare i veckan inväntade jag att utdelningen i Sampo skulle skiljas av innan jag ville köpa fler Sampo (för att slippa få en utdelning direkt som ska behöva belastas med nytt courtage vid återinvestering samt ligga ute med 15% av utdelning i källskatt i flera år). När Sampo dessutom gick ner något mer än utdelningen i onsdags så slog jag till där vilket blev veckans största köp.
Målet har länge varit att vikta upp preffarna lite högre men vägrar köpa till under 6% direktavkastning då det blir för långt från 4% regeln efter inflation och skatt. Men till min glädje har Klövern pref kommit ner i pris senaste dagarna så att direktavkastningen nu ligger precis över 6%, så det blev några köp där under förmiddagen igår. Klövern pref blev veckans näst största köp. Preferensaktier står fortfarande för väldigt liten del av portföljen och det kommer handla om 3-4% vikt totalt när portföljen är klar.
Har dessutom gjort enstaka småköp i Kindred, Industrivärden och Investor under veckan. Jag håller lite extra koll på Investor just nu, där A och B aktien återigen har närmat sig varandra i pris. För några veckor sen var B runt 5 kr dyrare men de senaste dagarna har det ibland bara handlat om 10-öringar i skillnad. Slår det om så A blir dyrare kan jag tänka mig att byta med ganska liten skillnad (drygt 1 kr kan räcka) då jag fortfarande anser att ”normalläget” är att B är dyrast så där vil jag ha en skillnad på minst 3 kronor innan jag byter tillbaka till A.
Kallebäck kanske kan vara ett alternativ till preffarna? Föreslog höjning till 12 kr / år igår. Blir över 7 % i DA
Jag har aldrig fastnat för de där bolagen med bara en fastighet.
Uppskattar verkligen fredagsintervjuerna så hoppas verkligen att du fortsätter med dem framöver även efter sommaren.
Kul att du gillat dom. Jag siktar absolut på att dra igång igen och kommer som sagt några redan innan sommaren hoppas jag.
Hur har det gått med tankarna på en flytt till Ängelholm? Tyckte mig läsa något om budgetering för en långresa?
Hej miljonär.
Riktigt fina aktieköp du gör. Skönt att följa dig med dina fina inlägg. Själv håller jag mig till Avanza Global. Det lutar åt det att jag flyttar 50% till Spp aktiefond Sverige eller LF Sverige indexnära. Jag anser att det är bättre att följa bredare index för 0.22% i avg men kanske ännu bättre hela Sveriges börs Seb Sverige index 0.27% är riktigt bra och svårslagen indexfond långsiktigt. I början köpte jag rena aktie men tror inte på det långsiktigt att jag slår indexfond för 0.27% i avg långsiktigt plus lägre risk. 50% global. 50% sverige index. Lycka till.
Mvh. Jacke77
spännande att läsa om dina aktieköp. Jag öppnade nyligen KF och har köpt lite utländska utdelningsaktier.
Karl-N: Vi ska testa att bo lite längre i södra Europa nästa vinter innan vi fortsätter planeringen kring om/när vi ska flytta inom Sverige.
SBB D handlas till 6,5 % direktavkastning och har sannolikt lägre risk än Klövern pref. Kan vara värt att spana in som alternativ i preffporrföljen.
SBB D är ju ingen preferensaktie så det finns ingen preferens för utdelningen och heller ingen inlösenkurs. Så jag tycker det är lite svårt att jämföra den med risken i Klövern pref.