Laddar TradingView Widget
Laddar annons
11 Aug, 2023

Investor åker ur MCSI index

Investor A

Investor åker ur index

Den amerikanska indexleverantören utesluter Investor A från sitt storbolagagsindex och i samband med det tappar aktien dryga 3% på börsen. Övriga aktier som åker ur är Kinnevik B och Embracer som istället inkluderas i MCSI small cap. Inga andra aktier tas in i Investors ställe.

Givetvis innebär detta ett visst säljtryck på framförallt Investors A-aktie som nu är va 2 kr billigare än dess B-aktie. Aktiepappa köper faktiskt en liten post Investor A. 

Investor A handlas idag till kursen 208,30 kr.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.