Laddar TradingView Widget
Laddar annons
21 Feb, 2025

Tre bra rapporter

Då det är den absolut sista slutkampen gällande manusarbetet blir det denna gång lite kort och gott om ett par bolagsrapporter, varav samtliga återfinns i min portfölj. 

Emellertid vill jag först nämna att jag har varit i kontakt med Storebrand Fonder gällande status på ändringen av minsta summa att investera i deras B-andelsfonder. Just nu krävs det att första köpet är minst 100 000 kronor, men i min intervju med förvaltare på fondbolaget i september 2024 nämndes att summan skulle minskas till blott 100 kronor i mars, 2025. Jag hörde i veckan av mig för att fråga om status och fick till svar: “Jag har fått svar från vår produktchef. Nu hoppas vi att det blir godkänt från FI per den 2025-05-03 och klart så att sparare i god tid ska hinna till den årliga utdelningen som är satt till 2025-06-11.”

I veckan har det kommit ett par riktigt bra rapporter för portföljen och även om en vilja att skriva om dem finns, gäller detsamma, tyvärr, varken tid eller energi. Jag kan dock i hast nämna att jag blir imponerad över hur OEM, givet hur svag den underliggande marknaden fortfarande är, lyckas få såväl den översta som understa raden att växa. Att utdelningen ej höjs tror jag beror på det som jag tweetade om i söndags, nämligen att EQT kommer vilja använda de mycket fina finanserna till en expansion. Jag gläds med bolagets framgångar, tackar vänligt men bestämt “nej" till uppköpserbjudandet (sista svarsdag är den 26/2) och behåller mitt innehav. 

Vidare gläds jag med Watscos framgångar, där inte minst det starka kassaflödet och utdelningshöjningen om 11 % gör smilbanden dras lite högre. Jag är av uppfattningen att bolagets bästa tid fortsatt ligger framför dem. Watsco kan se tillbaka på 2024 som ett framgångsrikt år med en stark affärs- och resultatutveckling. Försäljningen uppgick till $7,62 miljarder, en ökning med 5 % relativt föregående år. Rörelseresultatet landade på $782 miljoner, medan nettoresultatet uppgick till $536 miljoner.

Fritt kassaflöde växte med 38 %, till $773 miljoner, vilket visar en sund finansiell position och en välbalanserad affärsmodell. Enligt ledningen är ökningen hänförlig en förbättrad lönsamhet inom flera affärsområden och en jämnare diversifiering av intäktsströmmarna mellan olika verksamheter. Beträffande utdelningen höjs till $12 (10,8), en ökning motsvarande 11 % jämfört med föregående år. Bolaget har fortsatt en stark utdelningspolicy och har nu höjt utdelningen i 51 år i rad.

Bolaget fortsätter att investera i teknologi och digitalisering, där – enligt ledningen - AI och datadrivna lösningar förväntas bidra till ytterligare tillväxt. Tack vare sin starka balansräkning och en skuldfri struktur är Watsco, enligt min analys och investeringstes, väl positionerat för framtida expansion och lönsamhet.

Slutligen kan NN Groups rapport nämnas. Bolagets rörelseresultat för 2024 uppgick till €2,574 miljoner, en ökning från €2,528 miljoner året innan. Det är en låg likväl stabil uppgång på 1,8 %, vilket speglar en fortsatt positiv utveckling inom de olika affärssegmenten. Nettoresultatet ökade betydligt mer och landade på €1,583 miljoner, en stark förbättring om 35 % jämfört med 2023 års nivå om €1,172 miljoner.

Fritt kassaflöde växte med 8 %, till €1,5 miljarder, vilket visar den sunda finansiella position och den välbalanserade affärsmodellen jag lockades till då jag gjorde mitt första köp. Enligt ledningen är ökningen ”…ett resultat av förbättrad lönsamhet inom flera affärsområden och en jämnare diversifiering av intäktsströmmarna mellan olika verksamheter.”

NN Group belönar mig och övriga aktieägare genom att höja utdelningen per aktie till €3,44, en ökning motsvarande 8 % jämfört med föregående år. Dessutom har bolaget annonserat ett nytt aktieåterköpsprogram på €300 miljoner. Under 2024 har 16 miljoner aktier återköpts och annullerats, vilket är ett tacksamt sätt för bolaget att generera aktieägarvärde.

NN Groups försäkringsverksamhet fortsatte att prestera väl. Bruttoskrivna premier ökade med 6 % till €13,978 miljarder, där framför allt pensionsaffären och ökad efterfrågan i Europa(!) bidrog till tillväxten. Viktigt inom försäkringsrörelser är combined ratio, som är ett nyckeltal som används inom försäkringsbranschen för att mäta lönsamheten i en försäkringsverksamhet. Det beräknas som summan av skade- och driftskostnader i förhållande till premierna som bolaget har tagit in. 

d

För 2024 uppgick combined ratio till 93,1 %, vilket var något högre än 2023 års 92,6 % - detta är att se som mer negativt än positivt. Du vill ha en låg sådan. Denna förändring berodde på större skadekostnader inom brandsegmentet under det första kvartalet och ledningen ser inget som talar för att CB ska öka kommande år, vilket är viktigt.

Som jag inledde denna text med gläds jag med bolagens framgångar och givet nuvarande underlag ämnar jag vara fortsatt aktieägare. Emellertid kommer jag inte tvivla att skala eller helt sälja om något negativt och som totalt förändrar min tes, mot förmodan, skulle inträffa.

OBS: Detta inlägg ska inte ses som en rekommendation de värdepapper som avhandlasJag berättar enbart om mina tankar och beräkningar, inget annat. När detta inlägg skrivs äger jag aktier i OEM, Watsco samt NN Group. Det är som alltid viktigt att du gör din egen analys och utgår från dig, ditt liv, ekonomi, familj och så vidare. Olika individer, olika förutsättningar, kynne och ekonomi – därmed ska du aldrig ta rygg på någon.  

TradeVenue
TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.