Laddar TradingView Widget
Laddar annons
26 Apr, 2025

AQ Group Q1 2025

Alltid lika kul med rapportperiod. Här en liten kort notering om AQ Group. Det är som brukligt en del annat som pockar på uppmärksamhet denna tid på året också.

Minskad försäljning med 3 % och minskad rörelseresultat med 4 %. Med andra ord inga stora kast p.g.a. konjunktur eller andra omvärldshändelser i nuläget.

Som VD påtalar ” AQ’s fabriker tuffar på även om det är stor ekonomisk oro i världen. AQ kommer att överleva även Trumps tullar.”

En av anledningarna till att det tas med ro är att som underleverantör och kontraktstillverkare så ligger produktionen nära kunden redan idag. Det som ska levereras till Europa produceras i Europa. Det som ska levereras till USA produceras där o.s.v

Siffermässigt så var rapporten inte så mycket att orda om. Det verkar som sagt tuffa på utifrån förutsättningarna så inte mycket att uppdatera på servetten där inte.

Intressant annars är förvärven i Tyskland. Ett av dem har liknade historik som AQ Group d.v.s. AQ Group är en avknoppning av ABB en gång i tiden.  Mdexx en avknoppning från Siemens. Förvärvsmarknaden är intressant. Inte minst i Tyskland. AQ Groups urstarka balansräkning skapar väldigt spännande möjligheter här för framtiden.

Underliggande efterfrågan på produkter från AQ Group ter sig starkt. Elektrifieringstrenden, försvarssatsningar, infrastrukturprojekt m.m. Ja, jag tycker mycket talar för AQ Group. 

Aktieägarvänligt, personalvänligt, en VD som håller ord (med tanke på att han äter upp sin filthatt som utlovat), vinst varje kvartal i 30 år, urstark balansräkning, tydliga huvudägare, välskött verksamhet, krävande kunder, nöjda och trogna kunder, lokal produktion, förmåga till att ta betalt för sina produkter, förvärvar vid tillfälle ej bara för att. Ja jag kan fortsätta länge med fördelarna.

Det är en fantastisk skapelse som PO och Claes fått till. Det är bara tacka för den fantastiska möjlighet som aktiemarknaden ger, att man kan vara med i välskötta bolag på dylika resor. Detta bara genom att trycka på “köp-knappen”. Inget mer slit eller nedskitade kläder behövs efter det, annat än att njuta av kaffe vid rapportläsning. Otroligt egentligen.

Värderingen just nu PE 21. Jag vill som brukligt sällan vilja betala för höga multiplar utan få mer för pengarna vid köp, men prislappen i sig kommer bolaget växa in i. Inga problem. AQ Group är ett sådant där bolag man passar på att fylla på när tillfälle från och till ges. Tillfällen som nyss var. 

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.