
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarrabatter och aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet - bästa nätmäklaren
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
DS Plattformen är ett investmentbolag. Bolagets affärsidé är att investera i mindre svenska börsnoterade bolag, samt att kunna bistå med expertis inom finansieringslösningar. Målet är att investeringarna skall frambringa ökat aktieägarvärde främst via utdelningar. Investeringarna utförs vanligen via brygglån alternativt emissionsgarantier. Bolagets huvudkontor är beläget i Stockholm.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Maha Energy är en internationell producent inom gas- och oljesektorn vars inriktning är att köpa och utveckla tidigare upptäckta men tidigare underpresterande kolvätetillgångar samt genomföra egen prospektering. Utvinningstekniken bygger på moderna ingenjörskonst under samlingsbegreppet Enhanced Oil Recovery. Maha Energy är verksamma i Brasilien, USA och Oman.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Bonzun är ett internationellt SaaS-bolag som är verksamma inom gränssnittet mellan HealthTech-sektorn. Bolaget skapar värde genom att samla och kanalisera evidensbaserad forskning med syftet att att förebygga psykisk och fysisk ohälsa. I Bonzuns nuvarande tjänsteportfölj finns Bonzun ivf, Bonzun evolve samt Kou Dai Yun Yu (tidigare Kexuema).
Other

Irisity är ett världsledande mjukvaruföretag inom teknologin för
intelligenta kameralösningar. Med hjälp av proaktivt arbetande och
självlärande algoritmer skapar Irisity kameralösningar som är
speciellt anpassade för en mängd applikationsområden i samhället
såsom skolgårdar, nattlig övervakning av äldre i hemmet och
bevakning av olika typer av skyddsområden. Irisity erbjuder sina
kunder en kostnadseffektiv, prediktiv bevakningslösning med hög
precision. Bevakningen sker i realtid vilket minskar responstiden
samt ökar möjligheterna att agera prediktivt. Irisitys huvudkontor
ligger i Göteborg.

Fastpartner (tidigare “Fastighetspartner”) är ett svenskt fastighetsbolag
som utvecklar och förvaltar kommersiella fastigheter. Hyresgästerna
består av allt från nystartade bolag till ledande industribolag och
samhällsbolag. Majoriteten av hyresintäkterna kommer från
Stockholmsområdet men övrigt fastighetsbestånd är spritt över
Sveriges storstadsområden och expansiva orter. VD och storägare
i Fastpartner är Sven-Olof Johansson med lång erfarenhet inom
finans- och fastighetsbranschen.
SBB fokuserar främst på fastigheter inom två segment: bostäder
och samhällsfastigheter. Portföljen innehåller även till viss del
andra typer av fastigheter där avsikten primärt är att driva detaljplan
för att utveckla bostadsfastigheter. Strategin är att delar av
fastighetsbeståndet ska bestå av kassaflödesfastigheter med
identifierad utvecklingspotential. Bolaget förvärvar aldrig råmark,
utan utvecklar enbart detaljplan på kassaflödesgenererande fastigheter.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
Nyfosa är ett svenskt fastighetsbolag med opportunistiskt nisch
som möjliggör slagkraftiga förvärv med fria mandat. Med fokus på
investeringen verkar Nyfosa för att bygga ett hållbart kassaflöde
och addera värde till fastighetsportföljen. Nyfosas
fastighetsbeståndet är belägna i tillväxtkommuner i Sverige och
Finland.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
Maha Energy är en internationell producent inom gas- och
oljesektorn vars inriktning är att köpa och utveckla tidigare
upptäckta men tidigare underpresterande kolvätetillgångar samt
genomföra egen prospektering. Utvinningstekniken bygger på
moderna ingenjörskonst under samlingsbegreppet
Enhanced Oil Recovery. Maha Energy är verksamma i Brasilien, USA
och Oman.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
NFO Drives utvecklar och tillverkar frekvensomriktare för
störningsfri styrning av elmotorer för energieffektivisering av
ventilation- och pumpanläggningar samt maskiner. NFO Drives
patenterade teknik kan ge energibesparingar på upp till 70 procent
utan att ge störningar på omgivande teknisk utrustning.

Fortinova fastigheter
Fortinova Fastigheter AB är ett Varbergsbaserat fastighetsbolag som förvärvar, utvecklar och förvaltar fastigheter. Främst bostadsfastigheter. Deras geografiskt fokus ligger på tillväxtkommuner i västra Sverige och bolaget letar efter kommuner/orter som enligt dem har goda möjligheter till tillväxt och är attraktiva att bo, leva och arbeta i. Man har enligt prospektet ett mål att ”generera positiv avkastning över tid, oberoende av marknadens utveckling” och det är såklart ett mål som vi kan ställa oss bakom på alla sätt.
Fortinova grundades 2010 och sedan dess har man genomfört en mycket imponerande resa när det kommer till att köpa fastigheter och bygga värden. Dom äger i dagsläget fastigheter till ett värde av 2,4 miljarder SEK. Imponerande som sagt. Vi har inte räknat på deras värden men inser att med tanke på vart de ligger så krävs det rejält många och stora fastigheter för att nå upp till de värdena. Även driftsnettot ser imponerande ut.
Fakta om noteringen
Sista dag att teckna: 17 november 2020 (idag) (Institutioner får en dag till på sig)
Första dag för handel: 19 november 2020
Teckningskurs: 40-44 kr
Storlek på erbjudandet: 800 MSEK (vid priset 44 kr)
Minsta teckningspost: 200 st aktier ( 8.000-8.800 kr)
Ankare tecknar: 63 %
Börs: First North
Ticker: FNOVA B
Listingpartner: SEB och Avanza
Varför notering?
Noteringen av Fortinovas B-aktie genomförs för att skapa förutsättningar för fortsatt tillväxt och för att bredda ägarbasen i bolaget vilket i sin tur skapar möjligheter till en ”mer effektiv kapitalanskaffning”. Ytterligare ett fastighetsbolag med fokus på lånedriven värdeökning med andra ord.
Ankarinvesterare
Här börjar det bli intressant. Vi läser att fastighetskungen Erik Selin och Balder går in som ankare ihop med Ica handlarnas förbund finans, SEB fonder, Andra AP-fonden och Bygg-Göta och det är inga dåliga ankare.
Lock up
Huvudägarne Ica handlarnas förbund, aktieägande styrelseledamöter och vissa anställda ikoncernen har åtigit sig att inte sälja några aktier ”utan skriftligt medgivande från SEB” vilket inte känns särskilt låst om ni frågar mig men det finns i alla fall ett uttryckt lock-up även om det inte annonseras några tidpunkter i prospektet.
Tecknar inte
V tror säker att detta är en affär som kan lyfta, lånedrivna serieförvärvare brukar göra det, men vi väljer ändå att avstå. Förvaltningsresultat och driftnetto ser fint ut men det som fäller avgörandet är helt enkelt den iver att låna pengar vi ser samt orterna man väljer att köpa fastigheter på. Det finns en del fastigheter som är bra men vissa är inte något vi skulle ta i själva och då känns det inte rätt att kpa aktier i bolaget heller. Dessutom skriver man ”Gärdsås” som område om de fastigheter som ligger i Bergsjön och det skickar signaler om att man sminkat grisen snarare än seriös företagsbyggande.
Även upplägget med att SEB fonder har rätt att kräva emitterinag av ytterliagre 1,8 miljoner B-aktier känns inte riktigt snyggt. Lägg därtill attdet inte finns ett fast belopp för aktien så landar vi i att vi avstår som sagt.
Vi önskar dock er som investerar i Fortnova lycka till. Precis som SBB kommer detta säkert vara en aktie som börsen gillar. I alla fall så länge räntorna är låga och bolaget värderas ungefär till substansen.
Tilldelning
Fördelning baseras på efterfrågan och bolagest styrelse skall i samråd med SEB avgör avilka som får tilldelning vid överteckning.
Läs mer om Fortinova, IPO:er och hur vi investerar
Hur man lyckas med IPO-investeringar (Aktiepappa)
GW-Effekten (Aktiepappa
Fortinova lämnar inga pengar på bordet (Affärsvärlden)