
Blog Archive
- Nyfiken på mina läsare, svara på formulär tar 17 sekunder
- Köpt en massa fonder för 290 000 kr
- Utdelningstillväxt Bravida 25%
- Lite mer om mig själv. Bevakningssoldat, Pojkallsvenskan och Affärssystem.
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
SpectrumOne är en pionjär inom förädlad sms- och onlinemarknadsföring som skapar bättre kundrelationer. Med sofistikerade marknadsföringslösningar genererar SpectrumOne, ökad lojalitet och värdefulla insikter om kundpreferenser åt sina samarbetspartners.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Fastator är Sveriges enda börsnoterade investmentbolag specialiserat på fastighetssektorn. Bolaget investerar i entreprenörsdrivna företag med koppling till fastighetsbranschen. Genom ett aktivt ägarskap, där Fastator bidrar med kapital, fastighetsexpertis och kompetens i frågor som rör finansiering, hjälper bolaget företag att nå sin fulla tillväxtpotential. Fastator investerar i både noterade och onoterade bolag med en ägarandel om i regel lägst 10 och högst 50 procent. I regel investerar bolaget minst 50 MSEK per investering.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Livihop är verksamma inom vård- och omsorg och erbjuder tjänster inom personlig assistans för individer med olika funktionsnedsättning. Verksamheten bedrivs utifrån koncernens olika dotterbolag och tjänsterna innefattar hantering av personal, budgetering av assistanstimmar, samt kontroll över assistansens innehåll. Bolaget grundades under 2011 och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Noteringen skedde i början av 2018 på First North. Koncernen har cirka 1000 medarbetare.

Dags att uppdatera portfölj bilden inför 2021 Q1 så som jag gjort sedan 2 år tillbaks. Väldigt bra sätt för mig att kunna se tillbaks och se hur portföljen förändrats sen dess. Det är inte några drastiska förändringa men ändå. Investor fortfarande på topp med 17,8% andel av hela portföljen och den största förändringen sedan förra kvartal är väl att 24Sevenoffice tagit stor plats ganska snabbt och även Fortnox som stigit markant förra året fått en större andel. "Övriga" delen har också vuxit och där finns exempelvis TIN Ny Teknik innehav, Alphabet, Apple, Facebook, Microsoft, Kinnevik, Fortis, Prosus, Bitcoin och Ethereum mm.
Ni som följer bloggen känner till att jag även har Magic Formula portföljer vid sidan om den här portföljen nedan som jag kallar för den "Vanliga portföljen". Om jag skulle lägga till Magic Formula i nedan diagramm så skulle den ha andelen 5%, som fortsätter att växa successivt. Jag har valt att separera dessa portföljer så det blir enklare för mig att följa upp. Vanliga portföljen finns hos Avanza och MF portföljerna hos Nordnet.
Portföljen har slagit index 4 av 5 senaste åren och ska jag vara ärlig så har jag en känsla av att jag kommer få stryk av index i år. Allt beror nog på Dollarn och Fastighetsaktierna, som jag hoppas kommer balansera upp portföljen. Fortnox och 24Sevenoffice tror jag kan få en del korrigering i år och det har redan börjat.
Helt klart intressanta bolag. 24 Seven förstår jag intedirekt värderingen på.