
Blog Archive
- Nyfiken på mina läsare, svara på formulär tar 17 sekunder
- Köpt en massa fonder för 290 000 kr
- Utdelningstillväxt Bravida 25%
- Lite mer om mig själv. Bevakningssoldat, Pojkallsvenskan och Affärssystem.
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Rottneros är en producent av pappersmassa med en global försäljning. Vid Rottneros två svenska bruk – Vallvik och Rottneros – finns en produktionskapacitet om ca 440 000 ton massa per år. Vidare har Rottneros en ny satsning på fibertråg som bland annat används till paketering av livsmedel. Omvärldsfaktorer är av yttersta vikt där massapriset, valutaförändringar (USD, EUR) och insatsvarorna el, kemikalier och ved är de viktigaste.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Atrium Ljungberg är ett av Sveriges största börsnoterade fastighetsbolag som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter. Bolaget fokuserar på att utveckla attraktiva stadsmiljöer med blandat innehåll såsom kontor, handel, boende, service, kultur och utbildning. På så sätt skapar Atrium Ljungberg platser där det är attraktivt för människor att vara idag och i morgon. Bolaget är positionerat i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala och har idag ett fastighetsvärde på 40 miljarder kronor.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Fastpartner är ett börsnoterat fastighetsbolag som äger, förvaltar och utvecklar i huvudsak kommersiella fastigheter i Sveriges största befolkningscentrum. Med hyresgäster som täcker spannet från nystartade bolag och entreprenörer till några av Sveriges ledande och största industribolag skapar Fastpartner hållbara miljöer med god värdetillväxt.

Avanza har något som heter Superränta som jag uttnytjar för att få till en liten hävstång i min portfölj. Andel belåning av portföljen är på 11,2% just nu och en del av det är "gratis" lånen med Superräntan på 0%, då jag har flera konton. Sist jag skrev ett inlägg om belåningsgraden låg det på 12,2%. Själva procenten har sjunkit, men volymen på lånet har ökat. Målet är att komma ner så att det är 0% ränta på alla lån som jag kan uttnyttja. Men å andra sidan varför ska jag betala av Superlånet när jag kan betala av på Bolånet som är högre. Se info från Avanza.
Belåningen ger mig en liten hävstång, men ökar ju min risk. Jag upplever att jag klarar av att hantera den risken och eftersom min lön ger mig ett bra kassaflöde in i Avanza kontot varje månad så minskar ju risken att bli tvungen att sälja innehav om börsen skulle krascha och jag hamnade i en för hög belåningsgrad. Så min lön är en viktig parameter och om jag mot förmodan skulle fått sälja innehav, finns det i portföljen aktier som inte ingår i Superräntan. Då skulle jag sålt dessa och köpt bolag som ingår i det.
I och med min belåning är det samtidigt extra viktigt för mig att ha enbart stabila utdelningsbolag med tillväxt i portföljen. Om jag bestämmer mig för att betala av på lånet i framtiden skulle jag valt att göra det på bostadslånet innan jag gör det hos Avanzas Superlån då räntan är högre där. Nedan kan ni se mina lån som kostar mig 0,99% och spärren är att aldrig hamna i det högre belåningsgraden än det som motsvarar 0,99%.
Problemet med Avanzas superränta är det begränsade urval av värdepapper som ger tillgång till just superräntan. Man blir väldigt låst vilket inte passar allas investeringsstrategi.
Jag förstår att det kan vara problem för vissa, men det passar min investeringsstrategi.