Laddar TradingView Widget
Laddar annons
9 Sep, 2018

Veckorapport -27 815 kr eller -1,53%

 

 

Efter några veckors positiva utveckling rekylerade börsen ner under veckan. Detta resulterade i att mina konton sjönk med -1,53% eller 27 815 kr. Jag har fortsatt att sälja av en del poster under veckan och betalat av på mitt superlån, som är 5,8% av totalt värde. Sålt av småposter i Bravida, Investor, Atrium L och Hufvudstaden. Totalt ca 10000 kr.

Fortsätter att leva efter mitt motto som lyder; Låg Belåning, Låg Konsumtion, Hög Sparkvot och investering i utdelande aktier med låga courtage avgifter. Ni kan se hela min portfölj via länken. 

Courtage: 23 kr
Förvaltningavgift i år: 0,26%
Utdelningar: Astra Zeneca och Fortis
Ökat: -
Sålt:  Bravida, Investor, Atrium L och Hufvudstaden
Krigskassa(Likvider): 4,4% av Aktieportföljen

 

 

Om det är så att du ska ut och resa och boka hotell, får du jättegärna kolla via Booking.com.
 Du får nämligen 10% rabatt via min kompislänk, som jag fick när jag besökte Skara Sommarland. Självklart får jag också en belöning.

 

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.