Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Nyhet
12 Dec, 2024

BRINOVA: KEPLER SÄNKER RIKTKURS TILL 25 KR EFTER K-FAST-AFFÄR

Uppdaterad:
12 Dec, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Fastighetsbolaget Brinova får sänkt riktkurs av investmentbanken Kepler Cheuvreux från 28 till 25 kronor med upprepad köprekommendation efter onsdagens besked om att Brinova förvärvar K-Fastigheters fastighetsägande bolag i Skåne, Småland och Danmark med ett överenskommet fastighetsvärde om 10,8 miljarder kronor.

"Affären med K-Fastigheter sänker vinsten per aktie med 15 procent under 2025, jämfört med vår tidigare prognos, men den kommer att vara oförändrad för 2026. Eftersom vi ser en så negativ påverkan på 2025 vinst per aktie, sänker vi vår riktkurs", skriver Kepler Cheuvreux.

Banken förväntar sig att 2025 kommer att vara något av ett övergångsår för Brinova innan vakanta lokaler fylls, stordriftsfördelar uppnås och flera pågående projekt slutförs.

"Vi förväntar oss också en stark hyreshöjning 2026. Under 2025 spår vi 5 procents höjning för bostadssegmentet", skriver investmentbanken.

Brinova-aktien var på torsdagsförmiddagen ned ytterligare 5,5 procent till 20:80 kronor, efter onsdagens kursnedgång på 3,5 procent.

K-Fastigheter har på torsdagen sjunkit ytterligare 6,8 procent efter att i onsdags ha backat med 6,6 procent.



TradeVenue
TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.