
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Concejo är ett investmentföretag som genom långsiktigt engagemang i mindre onoterade bolag verkar för tillväxt och värdeskapande. Bolaget investerar huvudsakligen inom industrisektorn.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Irisity verkar i en turbulent värld där övervakning har genomgått ett gigantiskt skifte från ifrågasatt integritetshot till självklar trygghetsfaktor.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Bonzun är ett internationellt SaaS-bolag som är verksamma inom gränssnittet mellan HealthTech-sektorn. Bolaget skapar värde genom att samla och kanalisera evidensbaserad forskning med syftet att att förebygga psykisk och fysisk ohälsa. I Bonzuns nuvarande tjänsteportfölj finns Bonzun ivf, Bonzun evolve samt Kou Dai Yun Yu (tidigare Kexuema).

Irisity är ett världsledande mjukvaruföretag inom teknologin för
intelligenta kameralösningar. Med hjälp av proaktivt arbetande och
självlärande algoritmer skapar Irisity kameralösningar som är
speciellt anpassade för en mängd applikationsområden i samhället
såsom skolgårdar, nattlig övervakning av äldre i hemmet och
bevakning av olika typer av skyddsområden. Irisity erbjuder sina
kunder en kostnadseffektiv, prediktiv bevakningslösning med hög
precision. Bevakningen sker i realtid vilket minskar responstiden
samt ökar möjligheterna att agera prediktivt. Irisitys huvudkontor
ligger i Göteborg.

Fastpartner (tidigare “Fastighetspartner”) är ett svenskt fastighetsbolag
som utvecklar och förvaltar kommersiella fastigheter. Hyresgästerna
består av allt från nystartade bolag till ledande industribolag och
samhällsbolag. Majoriteten av hyresintäkterna kommer från
Stockholmsområdet men övrigt fastighetsbestånd är spritt över
Sveriges storstadsområden och expansiva orter. VD och storägare
i Fastpartner är Sven-Olof Johansson med lång erfarenhet inom
finans- och fastighetsbranschen.
SBB fokuserar främst på fastigheter inom två segment: bostäder
och samhällsfastigheter. Portföljen innehåller även till viss del
andra typer av fastigheter där avsikten primärt är att driva detaljplan
för att utveckla bostadsfastigheter. Strategin är att delar av
fastighetsbeståndet ska bestå av kassaflödesfastigheter med
identifierad utvecklingspotential. Bolaget förvärvar aldrig råmark,
utan utvecklar enbart detaljplan på kassaflödesgenererande fastigheter.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
Nyfosa är ett svenskt fastighetsbolag med opportunistiskt nisch
som möjliggör slagkraftiga förvärv med fria mandat. Med fokus på
investeringen verkar Nyfosa för att bygga ett hållbart kassaflöde
och addera värde till fastighetsportföljen. Nyfosas
fastighetsbeståndet är belägna i tillväxtkommuner i Sverige och
Finland.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
Maha Energy är en internationell producent inom gas- och
oljesektorn vars inriktning är att köpa och utveckla tidigare
upptäckta men tidigare underpresterande kolvätetillgångar samt
genomföra egen prospektering. Utvinningstekniken bygger på
moderna ingenjörskonst under samlingsbegreppet
Enhanced Oil Recovery. Maha Energy är verksamma i Brasilien, USA
och Oman.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
NFO Drives utvecklar och tillverkar frekvensomriktare för
störningsfri styrning av elmotorer för energieffektivisering av
ventilation- och pumpanläggningar samt maskiner. NFO Drives
patenterade teknik kan ge energibesparingar på upp till 70 procent
utan att ge störningar på omgivande teknisk utrustning.

Jag var intresserad av pengar redan som liten. Önskade mig ofta pengar i julklapp och födelsedagspresent och sparade veckopengens mynt i papprör tills de var fulla. Då gick jag till banken och satte in röret och fick ett nytt saldo att fylla i bankboken. Jag kunde se fram mot helgens veckopeng som skulle göra att röret med 5 kronor blev fullt och fråga mina föräldrar om vi kunde gå till banken redan i början av veckan efter. Jag skulle tro jag var 9-10 år under perioden jag kommer ihåg det här ifrån. Lite senare kommer jag ihåg att jag tyckte det var kul när jag fått årsbeskedet med räntan för sparkontot, det var på den tiden man kunde få 5% ränta eller något liknande på sparkontot, och troligtvis hade jag inte greppat konceptet inflation än så det kändes ju bra.
Jag köpte sen mina första aktiefonder när jag var runt 15 år. Varje morgon kollade jag kursen i morgontidningen och fyllde i kursen på ett A4-papper som jag hade i en pärm, multiplicerade kursen med antalet andelar jag hade och räknade ut mitt värde. Lite senare fick jag upp ögonen för text-tv där jag med hjälp av sidan 202 kunde få en uppskattning av hur min svenska aktivt förvaltade aktiefond skulle utvecklat sig i morgondagens tidning. Men jag hade också en japanfond och där kom jag på att jag i alla fall kunde se på text-tv hur japanska och svenska valutorna rört sig mot varandra. Det visade sig dock ha en mindre korrelation med hur min fond gick, men fick väl anses bättre än inget, i brist på annat.
Det här kom jag att tänka på idag när jag var inne och pillade lite i mitt excelark för aktier och kommande års utdelningar. Hur otroligt lätt det är att dels få tillgång till senaste kvartalsrapporterna men också att följa upp sin egen utveckling. Jag kan i nätmäklarens app sitta på tåget till Brunflo och se precis hur många aktier jag har, hur och när jag köpt och hur mycket pengar jag stoppade in under 2014. Och i mitt excelark kan jag snabbt kan få en bild av vad ytterligare ett år med återinvesterad utdelning skulle kunna innebära, eller vad skillnaden blir mellan om Kindred delar ut 4 eller 6 kr i år och om dessa pengar skulle investeras i Swedbank och de delade ut 10 kr per aktie 2023.
Ränta på ränta är svårt att greppa för de flesta när vi pratar riktigt lång sikt. Och att få ett barn att se storheten i att skjuta upp viss konsumtion är säkert inte lätt alla gånger. Men det måste ändå vara lättare med dagens teknik än när jag satt där med miniräknare och A4-papper i en pärm?