Laddar TradingView Widget
Laddar annons
4 Sep, 2025

Bli rik långsamt

När jag skrev min bok om Ekonomisk Frihet intervjuade jag forskaren Anna Hedenus som studerat svenska lotterivinnare. Tanken med intervjun var att titta på vad ekonomisk frihet kunde göra med vanligt folk. Hur många som valde att jobba vidare om de blev mer eller mindre lyckliga osv.

I kvällspressen pratas det ofta om riskerna med att vinna pengar. Man läser titt som tätt om någon som vann en massa miljoner vars liv rasade ihop fullständigt och ganska snart var de både fattigare och mindre lyckliga än innan vinsten. Det här var inget Anna kände igen från forskningen hon gjort på svenska vinnare. Där inte en enda gått i personlig konkurs eller upplevde sig mindre lycklig än innan vinsten.

Jag har därför gått och tänkt att bilden som återkommande visas i media är vinklad och att det inte är så farligt som de vill få det att låta att vakna upp en dag och vara betydligt rikare än dagen innan. Jag har ju ändå pratat med en forskare i ämnet. 

Så jag blev lite förvånad när jag läste Nick Maggiullis senaste blogginlägg där han hänvisar till amerikanska siffror att det är 30 gånger vanligare att en lotterivinnare går i personlig konkurs jämfört med övriga befolkningen i USA.

Jag ska inte ens försöka jämföra de olika studierna eller dra igång någon analys om det är skillnad på folk i USA och Sverige. Men för sakens skull kan jag nämna att Annas studier på svenskar handlade om ganska små vinster på 0,5-7,5 miljoner och dessutom inom den typ av spel och lotterier som anses ha lägst risk för spelberoende. Så möjligt att det ligger en delförklaring där.

Nicks tankar kring det hela är att den stora risken är att lotterivinnarna fick pengarna plötsligt, men framförallt inte hade förtjänat och kämpat för pengarna. Vilket gör att det blir svårare att se pengarnas värde jämfört med någon som jobbat och kämpat ihop samma belopp under en lång period. Där man dessutom fått chansen att vänja sig vid att vara rik successivt.

Kanske kan du som tycker resan mot rikedom och frihet går långsamt finna tröst här. När du stör dig på att du missade tåget med Bitcoin eller Nvidia som din kompis hakade på och hen nu plötsligt är mycket rikare än dig. Att bli rik långsamt kanske inte är så dumt ändå. Eller som Charlie Munger en gång sa: "Someone will always be richer faster than you, this is no great tragedy".

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.