Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
26 Apr, 2026

Jag har aldrig vetat att jag ska bli förmögen

Bloggkollegan Cristofer här på Trade Venue skrev i veckan ett inlägg om att han sedan gymnasieåldern vetat att han skulle bli förmögen. Även Warren Buffett har uttryckt samma sak. Men jag känner inte riktigt igen tanken för egen del. 

Även om jag ägnat många timmar åt att räkna på ränta på ränta i Excel och siffrorna väl i alla fall de senaste 15 åren pekat i en ganska tydlig riktning. Men även om jag inser att det mesta pekar i den riktningen är det inte dit mina tankar går speciellt ofta. Jag funderar mycket mer på nedsidan och risken.

Om vi tar det från början så började jag till stor del spara i jakt på trygghet snarare än rikedom. När jag vid första jobbet snabbt insåg att jag kunde spara halva lönen var den första tanken att då klarar jag mig några månader om inte provanställningen förlängs. Efter några år på jobbet kändes anställningen trygg, lönen hade gått upp och sparandet blev större. Men då skiftade jag ganska snabbt fokus mot när jag skulle kunna sluta jobba frivilligt snarare än via uppsägning. Fokuset då låg på att innan jag fyllde 40 kunna få ut motsvarande en svenssonlön utan att behöva jobba. Snarare än att göra karriär, maxa lönen och kämpa mig vidare mot +100 miljoner och vad jag då skulle kunna köpa.

Nu har det i stort sett hela tiden gått bättre än väntat med ett högre sparande, bättre avkastning och lägre uttag än jag räknat på. Eftersom jag hela tiden räknat försiktigt med fokus på nedsidan snarare än hur rik jag kan bli om allt går bra. 

Jag har tänkt mycket mer på hur jag kan jobba lite extra, dra ner på kostnader och trixa om det skulle visa sig att det blir svårt att ta ut de 4% om året ur portföljen jag räknat med. Men kanske borde jag ägna minst lika mycket tankekraft på att fundera på vad jag ska göra år 2040 om portföljen avkastat 12% om året mellan 2026 och 2040 och jag bara plockat ut 2% om året i snitt. Då skulle portföljen mycket väl kunna vara på god väg mot de 100 miljonerna. Och där någonstans borde väl de flesta hålla med om att man kan börja kalla sig förmögen.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.