Sommarsolståndet och Mr Market
Midsommar har passerat och idag inträffar sommarsolståndet!
Vid sommarsolståndet når jordens lutning sin maxpunkt mot solen vilket ju gör att solen står som allra högst på himlen just då. Det är också därför det dygnet bjuder på årets absolut längsta dag och mesta ljus.
Det finns faktiskt några paralleller mellan sommarsolståndet och dynamiken på börsen.
Peak Eufori - Vid sommarsolståndet når ljuset sin absoluta kulmen. Allt är grönt, varmt och står i full blom. På börsen motsvaras detta av en s.k. bull-market-topp.
När solen står som högst känns det som om sommaren ska pågå för evigt. På samma sätt tenderar Mr Market att under en börstopp att präglas av maximal optimism. Värderingarna sträcks ut (höga PE-tal), riskviljan är enorm och det känns som att vinsterna bara ska fortsätta uppåt. Det är fasen där allt ser perfekt ut på ytan.
Vändpunkten som sker i det tysta - Det paradoxala med sommarsolståndet är att precis samma sekund som solen når sin högsta punkt, vänder det. Från och med nästa dag blir dagarna gradvis kortare, även om det knappt märks i början. Det är ju först efter sommarsolståndet ”sommaren börjar” för många.
De bästa investeringarna görs ofta när det ser som mörkast ut och de högsta riskerna byggs upp när allt ser som bäst ut. En börstopp nås precis när de sista optimisterna har köpt och de goda nyheterna är maximalt inprisade. Dagarna börjar bli kortare (tillväxttakten mattas av eller vinstmarginaler börjar pressas), men eftersom det fortfarande är varmt och somrigt (höga vinster i absoluta tal) missar många att det har vänt.
Tidsfördröjningen, s.k. termisk tröghet - Även om sommarsolståndet inträffar i juni är det sällan då vi har de varmaste sommardagarna. De brukar infalla i juli eller augusti. Det beror på att hav och landmassor tar tid på sig att värmas upp. Ett fenomen som kallas termisk tröghet. Denna fördröjning kan reflektera fördröjningar på börsen.
Cykler som naturlag - Sommarsolståndet är en påminnelse om att allt går i cykler. Efter sommar kommer höst och vinter men vintern är också en förutsättning för nästa vår.
Både naturen och börsen rör sig i cykler. Att förstå var man befinner sig i "årstiden" är en fördel för en investerare.
Att köpa aggressivt i slutet av en långvarig expansion utan säkerhetsmarginal är som att plantera nya känsliga grödor precis dagen efter sommarsolståndet.
Den långsiktige investeraren vet att marknadens "vinter" (bear markets och recessioner) rensar ut svagare bolag, sänker värderingarna och skapar de absolut bästa köplägena.
Kort sagt. Både på himlavalvet och på börsen gäller regeln att när ljuset (eller Mr Markets optimism) är som allra starkast är det också tecknet på att mörkret (eller korrigeringen) sakta börjar förbereda sin återkomst och vice versa. Det handlar om att njuta av värmen men samtidigt vara redo för nästa säsong.
Se liknelser mellan årstider och börs och då blir variationerna i Mr Markets humör mer naturliga och liksom du är beredd på både sommar som vinter kommer du vara beredd på Mr Markets olika humör.
