
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Electra utvecklar, äger och driver IT-intensiva och kostnadseffektiva koncept inom varuförsörjning, distribution, IT och detaljhandel i Norden. De erbjuder kundanpassade lösningar och färdiga koncept som skapar förutsättning för lönsamhet i både egen och kundernas värdekedja.
Electra är organiserat i två affärsområden – Electra Retail och Electra Logistik & IT. Konkurrensen inom varje affärsområde är stor, men de båda affärsområdena har också många beröringspunkter på kund- och leverantörssidan som tillsammans gynnar bolaget och dess kunder...
- Se fullbevakad bolagspresentation
Irisity verkar i en turbulent värld där övervakning har genomgått ett gigantiskt skifte från ifrågasatt integritetshot till självklar trygghetsfaktor.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Fastator är Sveriges enda börsnoterade investmentbolag specialiserat på fastighetssektorn. Bolaget investerar i entreprenörsdrivna företag med koppling till fastighetsbranschen. Genom ett aktivt ägarskap, där Fastator bidrar med kapital, fastighetsexpertis och kompetens i frågor som rör finansiering, hjälper bolaget företag att nå sin fulla tillväxtpotential. Fastator investerar i både noterade och onoterade bolag med en ägarandel om i regel lägst 10 och högst 50 procent. I regel investerar bolaget minst 50 MSEK per investering.
Other

Balder köper 5 % av Entra
Balder tar rygg på Sven-Olof Johansson
Idag på morgonen nås vi av nyheten att Balder har tagit position i det norska fastighetsbolaget Entra. Vi hade aldrig hört om bolaget förrän SBB lade bud på dem för några veckor sedan. Sedan dess har ett par riktigt tunga fastighetsrävar gått in i striden och nu verkar det som om SBB:s Ilija Batlian, Klöverns Rutger Arnholt och Balders Erik Selin alla vill köpa bolaget. Ilija har gått ut i media och självsäkert förklarat att han känner sig lugn över att nuvarande ägare kommer godkänna hans bud.Ägare till Entra är delvis norska staten (8 %) och Norske folketrygfondet (12 %) men någon egentlig storägare finns inte längre sedan oljefonden sålt av sina aktier i bolaget.
Idag tog hela affären en ny vändning i och med att Balder flaggar upp för ett 5 %-igt ägande i Entra. Vi ser nu framför oss en strid likt den Sven-Olof Johansson förde i Saab för många år sedan där han gick in tungt i Saab och ”tvingade” Wallenbergarna att betala dyrt för de 10 % av aktierna som han hade kontroll över. Sven Olof bildade där lite av en skola för sk ”corner-investing” och vi har faktiskt inte sett någon annan utföra det lika effektivt och spektakulärt och Sven Olof är sedan vi läst om agerandet lite av en idol här i det Aktiepappska hemmet. Till saken kan nämnas att även Wallenbergarna gjorde en bra affär på affären. Sven Olof har till och med uttryckt att Wallenbergarna gjorde en bättre affär än honom. Och då gjorde ändå Sven-Olof vinst på 1 miljard på affären.
Hur som helst ska det bli intressant att se vart det här slutar.
Läs mer
Pirre gjorde en bättre affär än mig
Castellum har väl redan köpt Norska statens 8%!?
Hmm, det kanske dom har. Det har vi i så fall missat. Tror att våra uppgifter kom från artikeln i fastighetstidningen och det kan ha skett förändringar sedan dess.
/Aktiepappa