
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Atrium Ljungberg är ett av Sveriges största börsnoterade fastighetsbolag som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter. Bolaget fokuserar på att utveckla attraktiva stadsmiljöer med blandat innehåll såsom kontor, handel, boende, service, kultur och utbildning. På så sätt skapar Atrium Ljungberg platser där det är attraktivt för människor att vara idag och i morgon. Bolaget är positionerat i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala och har idag ett fastighetsvärde på 40 miljarder kronor.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Nyfosa är ett opportunistiskt och transaktionsintensivt fastighetsbolag med ett fritt investeringsmandat. Fastighetsbeståndet består idag till övervägande del av kontors- och logistikfastigheter i svenska tillväxtkommuner men bolagets fria mandat gör att de varken är begränsade av fastighetskategori, region, transaktionsstorlek eller innehavstid.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Samhällsbyggnadsbolaget i Norden ABs (SBB) affärsidé bygger på att långsiktigt äga, förvalta och utveckla bostads- och samhällsfastigheter samt driva detaljplansprocesser för bostadsfastigheter. SBBs fastigheter återfinns i svenska och norska städer med underliggande tillväxt, generellt är fastigheterna belägna i när anslutning till ortens centrum med goda kommunikationer.
Other

Då har årets första vecka redan (!) passerat. Kanske har den gått snabbare än vanligt eftersom man varit ledig? I morgon är det dags att återgå till vardag med förskola och arbete för oss efter 2,5 veckors välförtjänt ledighet!
Här kommer veckans bästa blogginlägg:
Aktieoutsidern har sammanställt hur 2019års avkastning såg ut för finansbloggarna och finanstwittrarna. Aktiepappa hamnade på plats fyra vilket vi självklart är mycket nöjda över!
Sparo har publicerat ett inlägg om ”sosseknappen” och igenkänningen med Ove Sundberg i Solsidan. Att stoppa upp hela kön är inget konstigt, För rätt skall såklart vara rätt!
InvestingForValue har publicerat ett långt och matnyttigt inlägg om vad som krävs för att skapa ett framgångsrikt investeringsresultat.
SparaKlokt har nyligen blivit pappa igen och han planerar att spara nykomlingens barnbidrag till 18årsdagen. Med hjälp av Stefan Thelenius kalkylator har han räknat ut vad som krävs för att uppnå en halvmiljon på den här tiden!
Pengabingen skrev om Investors utdelningshistorik och hur den sett ut sedan 1975.
Hos Aktiepappa kunde man läsa om övertäckningen på 383% för IPOn, ODI Pharama.
Önskar er alla en fin eftermiddag och fortsatt fin vecka!
Bra summering detta, för det är alltid något läsvärt man kan missa under veckorna.
Mvh investera-pengar.blogspot.se/
Kul att du uppskattar upplägget! Vi blir också glada när någon påminner oss om inlägg vi missat!
Ha en fin kväll!
Håller med, bra summering! :)