Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
3 Oct, 2024

AVANZA/NORDNET: HADE FORTSATTA NETTOINFLÖDEN I SEPTEMBER

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Internetbankerna Avanza och Nordnet hade fortsatta nettoinflöden i september månad, om än något mindre än i augusti.

Det framgår av månadsstatistik från de båda bolagen.

Avanzas nettoinflöde i september uppgick till 6,0 miljarder kronor, vilket ger banken ett totalt nettoinflöde på 61,2 miljarder kronor hittills i år.

Antalet kunder hos Avanza har hittills under 2024 ökat med 124.000 och uppgick vid september månads slut till 2.025.000. I september var nettoökningen 11.500 kunder.

Nordnets nettosparande i september var 3,8 miljarder kronor. Det totala nettosparandet hittills i år hos bolaget är 53,7 miljarder kronor.

I september gjordes 3,98 miljoner avslut i marknadsnoterade finansiella instrument av Nordnets kunder, motsvarande 188.000 avslut per börsdag.

Nya kunder i september uppgick till 37.600 och antalet nya kunder hittills i år är 187.200. Det totala antalet kunder uppgick i slutet av månaden till 2.050.000 stycken.

Sparkapitalet i slutet av september var 989 miljarder kronor och utlåningen 31,1 miljarder kronor, uppger Nordnet.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.