STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Styrelsen i Enzymatica, som marknadsför förkylningssprayen Coldzyme, har tagit beslut om en nyemission om 27,4 miljoner kronor.
Det framgår av ett pressmeddelande.
"Syftet med Nyemissionen är att säkerställa rörelsekapital för verksamheten samt skapa en stabil grund för förhandlingar med intressenter avseende expansion på befintliga och nya marknader", skriver bolaget i pressmeddelandet.
Teckningsvillkoren är 1:18, där 18 befintliga aktier ger rätt att teckna en ny aktie till teckningskursen 3 kronor per aktie.
Bolaget avser att säkerställa nyemissionen till 100 procent genom teckningsförbindelser och garantiåtaganden.
Teckningsperioden väntas preliminärt löpa mellan den 28 februari och 13 mars 2024.
Hagberg & Aneborn Fondkommission är finansiell rådgivare till Enzymatica i emissionen medan Setterwalls Advokatbyrå är legal rådgivare till bolaget.
På torsdagen stängde Enzymatica-aktien på cirka 3:25 kronor.