Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Nyhet
19 Dec, 2024

FRAGBITE: FÖRLIKNING PÅ 0,3 MLN EUR MED SÄLJARE AV LUCKY KAT

Uppdaterad:
19 Dec, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Mobilspel- och e-sportbolaget Fragbite har nått en överenskommelse med säljarna av dotterbolaget Lucky Kat som medför en förlikningslikvid om 0,3 miljoner euro. Bolaget kommer att erlägga förlikningslikviden under slutet av det första kvartalet 2025.

Det framgår av ett pressmeddelande.

I augusti fastställde styrelsen i Fragbite den slutliga tilläggsköpeskillingen för förvärvet av Lucky Kat till noll. Eftersom Fragbite Group och säljarna vid den tidpunkten förde dialog med syfte att hitta lösningar, återförde styrelsen dock en del av avsättningen uppgående till totalt 0,3 miljoner euro för att möjliggöra en framtida förlikning.

Nu har parterna alltså nått en förlikning på denna nivå.

"Fragbite Group och säljarna har idag i gott samförstånd nått en överenskommelse som innebär att bolaget erlägger en förlikningslikvid om 0,3 miljoner euro", heter det i pressmeddelandet.



TradeVenue
TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.