Inbjudan till presentation av Kinneviks resultat för Q2 2026
Kinnevik AB (publ) ("Kinnevik") kommer att offentliggöra resultatet för det andra kvartalet 2026 tisdagen den 7 juli 2026 kl. 08.00 CET. En telefonkonferens kommer att hållas samma dag kl. 10.00 CET för att presentera resultatet.
Telefonkonferensen kommer att hållas på engelska. De som önskar delta och ställa frågor under telefonkonferensen är välkomna att registrera sig via nedan länk. Deltagare får telefonnummer och kod i samband med registreringen. Ring gärna in ett par minuter innan telefonkonferensen börjar.
- Länk till webcasten för att lyssna: https://edge.media-server.com/mmc/p/rdzkfeto/
- Länk till telefonkonferensen för deltagare: https://register-conf.media-server.com/register/BIfa9c44d9dda54eb2996fa24024c4b88f
Tidigare idag höll Kinnevik en telefonkonferens med våra aktieanalytiker för att gå igenom förändringar i marknadsdata som har relevans för värderingen av Kinneviks privata portfölj. Underlaget för detta samtal finns tillgängligt under sektionen Investor Relations på Kinneviks hemsida.
För ytterligare information, besök www.kinnevik.com eller kontakta:
Adam Makkonen, Interim Communications Lead
Telefon: +46 (0)70 762 00 50
Email: press@kinnevik.com
Kinnevik är en aktiv långsiktig ägare och partner som investerar från vår egen balansräkning i teknikdrivna tillväxtbolag. Våra grundare bygger morgondagens branschledare som gör vardagen enklare och bättre för människor över hela världen. Vi investerar i alla skeden av tillväxt med målet att skapa långsiktigt aktieägarvärde. Kinnevik grundades 1936 av familjerna Stenbeck, Klingspor och von Horn. Våra aktier är noterade på Nasdaq Stockholms lista för stora bolag under kortnamnen KINV A och KINV B.