Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
5 Mar, 2026

Kommuniké från extra bolagsstämma den 5 mars 2026 i Premium Snacks Nordic AB

Premium Snacks Nordic AB höll torsdagen den 5 mars 2026 extra bolagsstämma, varvid följande huvudsakliga beslut fattades.

  • Vid stämman var 4 275 087 aktier av totalt 13 601 653 aktier representerade, vilket motsvarar ca 31% av aktierna och rösterna i bolaget.
  • Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag som presenterades i kallelsen till stämman, att införa ett långsiktigt incitamentsprogram i form av ett teckningsoptionsprogram för ledande befattningshavare och nyckelpersoner i bolaget. Programmet beräknas omfatta högst 320 000 teckningsoptioner och varje teckningsoption ger rätt att teckna en aktie, motsvarande 130 % av den volymvägda genomsnittskursen för bolagets aktie under en period om 10 handelsdagar från och med den 19 februari 2026 till och med den 4 mars 2026. Teckningsoptionerna ska överlåtas på marknadsmässiga villkor till ett pris (premie) som fastställs utifrån ett beräknat marknadsvärde för teckningsoptionerna med tillämpning av en allmänt vedertagen värderingsmodell (Black & Scholes). Teckning av aktier kan ske under dels en period om 14 dagar som ska inledas dagen efter att bolaget offentliggjort kvartalsrapporten för Q4 räkenskapsåret 2028, dels under en period om 14 dagar som ska inledas dagen efter att bolaget offentliggjort kvartalsrapport för Q1 räkenskapsåret 2029. Utspädningen till följd av programmet uppgår till cirka 2,35 procent av antalet aktier och röster i bolaget, beräknat på fullt utnyttjande av samtliga teckningsoptioner.
  • Stämman beslutade också, i enlighet med aktieägaren Krasse & Co:s förslag som presenterades i kallelsen till stämman, att införa ett långsiktigt incitamentsprogram i form av ett teckningsoptionsprogram för styrelseledamöter i bolaget. Programmet beräknas omfatta högst 50 000 teckningsoptioner och varje teckningsoption ger rätt att teckna en aktie, motsvarande 130 % av den volymvägda genomsnittskursen för bolagets aktie under en period om 10 handelsdagar från och med den 19 februari 2026 till och med den 4 mars 2026. Teckningsoptionerna ska överlåtas på marknadsmässiga villkor till ett pris (premie) som fastställs utifrån ett beräknat marknadsvärde för teckningsoptionerna med tillämpning av en allmänt vedertagen värderingsmodell (Black & Scholes). Teckning av aktier kan ske under dels en period om 14 dagar som ska inledas dagen efter att bolaget offentliggjort kvartalsrapporten för Q4 räkenskapsåret 2028, dels under en period om 14 dagar som ska inledas dagen efter att bolaget offentliggjort kvartalsrapport för Q1 räkenskapsåret 2029. Utspädningen till följd av programmet uppgår till cirka 0,37 procent av antalet aktier och röster i bolaget, beräknat på fullt utnyttjande av samtliga teckningsoptioner.

För mer information, vänligen kontakta:
Anna Wallin-Krasse, Styrelseordförande, Premium Snacks Nordic AB
E-post: anna.wallin-krasse@premiumsnacksnordic.com

Henrik Strinning, VD, Premium Snacks Nordic AB
E-post: henrik.strinning@premiumsnacksnordic.com

CA SKMG
Certified Adviser
Bolagets Certified Adviser är Svensk Kapitalmarknadsgranskning AB, fullständiga kontaktuppgifter finns på www.premiumsnacksnordic.com

Om oss:
Premium Snacks Nordic AB är moderbolag i Premium Snacks Nordickoncernen. Inom koncernen utvecklas, produceras och distribueras premiumsnacks av hög kvalitet på den nordiska marknaden. I koncernen ingår varumärkena Gårdschips och Exotic Snacks.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.