Laddar TradingView Widget
Laddar annons
18 Nov, 2025

Kommuniké från Svolders årsstämma 2025

Svolder AB höll under tisdagen den 18 november 2025 sin årsstämma, varvid nedan redovisade huvudsakliga beslut fattades.

För mer detaljerad information om innehållet i besluten hänvisas till den fullständiga kallelsen till årsstämman och de fullständiga förslagen. Kallelsen till årsstämman samt fullständiga förslag finns tillgängliga på bolagets hemsida, www.svolder.se.

Fastställande av balans- och resultaträkningar

Bolagsstämman fastställde resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen för räkenskapsåret 2024/2025.

Utdelning

Bolagsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om utdelning om 1,80 kronor per aktie. Det beslutades att utbetalning av utdelningen ska ske vid fyra tillfällen, med 0,45 kronor per utbetalningstillfälle. Bolagsstämman beslutade att avstämningsdagarna för utdelningen ska vara den 20 november 2025, den 20 februari 2026, den 20 maj 2026 och den 20 augusti 2026. Utdelningen beräknas utbetalas av Euroclear Sweden AB den 25 november 2025, den 25 februari 2026, den 25 maj 2026 och den 25 augusti 2026.

Ansvarsfrihet

Bolagsstämman beslutade att bevilja verkställande direktören och styrelseledamöterna ansvarsfrihet gentemot bolaget för förvaltningen under verksamhetsåret 2024/2025.

Styrelse och revisorer

Bolagsstämman omvalde styrelseledamöterna Fredrik Carlsson, Anna-Maria Lundström Törnblom, Johan Lundberg, Magnus Malm och Clas-Göran Lyrhem, samt nyvalde Pernilla Ramslöv till styrelseledamöter. Bolagsstämman omvalde Fredrik Carlsson till ordförande i styrelsen.

Bolagsstämman omvalde det registrerade revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers som bolagets revisor.

Bolagsstämman beslutade att styrelsens ordförande ska erhålla 500 000 (484 000) kronor och att var och en av de övriga ledamöterna ska erhålla 250 000 (242 000) kronor. Inget ytterligare arvode ska utgå för arbete i styrelsens ersättnings- eller revisionsutskott.

Bolagsstämman beslutade att arvode till revisorn ska utgå för utfört arbete enligt av bolaget godkänd löpande räkning.

Beslut om att fortsätta bedriva verksamheten

Enligt § 12 i Svolders bolagsordning ska frågan om bolaget ska träda i frivillig likvidation prövas vid varje årsstämma. Bolagsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens rekommendation, att bolaget ska fortsätta bedriva sin verksamhet.

Godkännande av ersättningsrapport

Bolagsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om godkännande av styrelsens ersättningsrapport gällande ersättningar till VD enligt 8 kap 53 a § aktiebolagslagen.

Riktlinjer för lön och annan ersättning

Bolagsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att fastställa riktlinjer för lön och annan ersättning.

Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma, besluta om nyemission av aktier av serie B. Emission ska kunna ske med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Antalet aktier som utges med stöd av bemyndigandet får uppgå till högst 10 000 000 aktier av serie B. Utnyttjande av bemyndigandet förutsätter att vissa förutsättningar, som redogörs för i kallelsen till bolagsstämman, är uppfyllda.

Bemyndigande för styrelsen att besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier

Bolagsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen för tiden intill årsstämman 2025, besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier av serie B.

Förvärv av egna aktier får ske på Nasdaq Stockholm eller genom ett förvärvserbjudande som riktas till samtliga Svolders aktieägare. Förvärv av egna aktier får ske så att bolagets innehav av egna aktier sammanlagt uppgår till högst en tiondel av samtliga aktier i bolaget. Förvärv av egna aktier på Nasdaq Stockholm ska ske kontant till ett pris inom det vid var tid registrerade börskursintervallet, varmed avses intervallet mellan högsta köpkurs och lägsta säljkurs, eller genom ett förvärvserbjudande som riktas till samtliga Svolders aktieägare till ett pris som motsvarar börskursen vid erbjudandetidpunkten med en maximal avvikelse uppåt eller nedåt om tio procent.

Överlåtelse av egna aktier får ske antingen på Nasdaq Stockholm eller på annat sätt, med högst det antal aktier som innehas av bolaget vid beslutstidpunkten. Överlåtelse av egna aktier får ske med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.

Syftet med bemyndigandena är huvudsakligen att ge styrelsen ett ökat handlingsutrymme i arbetet med Svolders kapitalstruktur och att därutöver möjliggöra, helt eller delvis, förvärvsfinansiering genom betalning med egna aktier och därmed underlätta förvärv.

Frågor kan ställas till:

Tomas Risbecker, verkställande direktör 08-440 37 74

Pontus Ejderhamn, ekonomichef 08-440 37 72

Om Svolder

Svolder är ett investmentbolag med fokus på noterade svenska småbolag. Bolagets aktier är noterade på Nasdaq Stockholm AB sedan 1993.

Frågor kan ställas till:


Tomas Risbecker, verkställande direktör 08-440 37 74
Pontus Ejderhamn, ekonomichef 08-440 37 72

Om Svolder


Svolder är ett investmentbolag med fokus på noterade svenska småbolag. Bolagets aktier är noterade på Nasdaq Stockholm AB sedan 1993.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.