Laddar TradingView Widget
Laddar annons
16 Jul, 2025

Martin Noréus ny koncernriskchef på Swedbank

Swedbank har rekryterat Martin Noréus till uppdraget som ny koncernriskchef. Han börjar sin nya tjänst 1 maj 2026 och tar då plats i Swedbanks koncernledning.

Martin Noréus har lång erfarenhet från såväl bank- och finanssektorn som från myndigheter. Han har sedan 2020 haft ledande roller inom Handelsbanken. 

- Jag är glad över att få välkomna Martin till Swedbank. Hans omfattande kunskaper och erfarenheter kommer att vara viktiga när Group Risk fortsätter att utveckla bankens riskarbete, säger Jens Henriksson, vd och koncernchef för Swedbank.

Martin Noréus har en Master of Science i Macroeconomics & Finance från HEC i Lausanne och en Bachelor of Science i ekonomi från Uppsala Universitet.

- Jag ser mycket fram emot att börja på Swedbank och fortsätta utveckla arbetet på riskområdet, säger Martin Noréus.

Nuvarande riskchef, Rolf Marquardt, kvarstår i sin roll fram till dess att Martin Noréus tillträder och blir därefter senior rådgivare i Swedbank.

- I maj 2026 lämnar Rolf över stafettpinnen när Group Risk går in i nästa fas. Hans klokhet och kompetens gör honom synnerligen väl lämpad som senior rådgivare och för styrelsearbete i våra bolag. Jag ser fram emot fortsatt gott samarbete med Rolf, säger Jens Henriksson.

Kontakt och mer information:
Hannes Mård, presschef, tfn 073 057 41 95, e-post hannes.mard@swedbank.se

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.