NOVO NORDISK: SPÅR SEMAGLUTID BLIR FÖRSTA ORALA GLP-1 BEHANDLING I USA
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Det danska läkemedelsbolaget Novo Nordisk bedömer att semaglutid kommer att komma först ut på USA-marknaden för orala fetmabehandlingar i läkemedelsklassen GLP-1.
Det sade Novo Nordisks vd Lars Fruergaard Jørgensen under en telefonkonferens på onsdagen.
I februari 2025 inlämnade bolaget en marknadsansökan i USA till den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA.
Novo Nordisk vd framhåller att tillverkningen av läkemedlet kommer att ske i USA både vad avser den aktiva ingrediensen, tabletter såväl som paketeringen.
I Oasis 4-studien visade oralt semaglutid på en genomsnittlig viktminskning om nästan 17 procent. Motsvarande viktminskning för patienter som fick placebo låg på knappt 3 procent.
Presentationsmaterialet från telefonkonferensen visar även att ungefär 30 procent av patienterna i den berörda studien uppnådde en viktminskning på över 20 procent.
I de sekundära målen av nämnda studie visade oralt semaglutid på fördelar vad avser riskfaktorer inom hjärt- kärl (kardiometabolisk risk) såväl som fysiska funktioner.