Laddar TradingView Widget
Laddar annons
11 Mar, 2025
attana ny order

Ny order på ett Attana Cell™ 250 instrument

Attana har erhållit en beställning av ett Attana Cell™ 250 instrument från ett universitet i Tyskland.

Order är ett resultat av nätverket kring Attanas referenskund UC San Diego. Det primära syftet är att använda Attanas teknik för Attanas unika vävnadsbaserade experiment. Andra avdelningar vid universitet kommer även att använda instrument för biokemiska, serologiska och cell-baserade experiment.

Kunden kommer fungera som referens för Attana. Affären inbringar netto efter instrument- och installationskostnader samt referensrabatt ca 1,2MSEK till Attana.

Leverans och installation kommer ske senast i mitten av april och vi kommer därefter att återkomma med mer information om kunden.

Läs även

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.