Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
Konflikten i Iran
23 Apr, 2026
Statsminister Ulf Kristersson (M) och finansminister Elisabeth Svantesson (M) under pressträff om de ekonomiska konsekvenserna av kriget i Iran och möjliga åtgärder framåt. April 2026
Foto: TT Nyhetsbyrån
Annons

Regeringen: Kriget har ”påtaglig påverkan” på Sveriges ekonomi

Författare
EFN

Nu har vi gått från scenariot "begränsad påverkan" till "påtaglig påverkan" på svensk ekonomi av Irankriget. Hur långt kriget varar är det första som avgör, det andra är hur långvariga följdkonsekvenser vi kommer att se. Sverige har dock ett bra utgångsläge att agera vid behov, "vi har statsfinanser i världsklass".

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.