Laddar TradingView Widget
Laddar annons
5 Dec, 2025

Styrelsen i StoneBeach Group AB (publ) ingår lock-up avtal - riktad nyemission registrerad hos Bolagsverket

Styrelseledamöterna i StoneBeach Group AB (publ) ("StoneBeach eller "Bolaget") har ingått lock-up avtal för innehavda aktier i Bolaget under en period om tolv (12) månader. Styrelsen vill på detta sätt markera långsiktig tilltro och engagemang i StoneBeach i samband med att nytillkommande investerare tecknat aktier i Bolaget.

"Vi står inför ett teknikskifte som kommer ge en stark och långsiktig efterfrågan på AI-baserade lösningar för dokumenthantering. Detta är särskilt tydligt bland större företag som står inför ökade krav på effektivitet, datakvalitet och regelefterlevnad. StoneBeach är väl positionerat för att dra nytta av denna strukturella tillväxt." säger Pontus Wilgodt, styrelseordförande StoneBeach.

Den Riktade Nyemissionen, vilken styrelsen beslutade om den 26 november 2025 och justerade den 28 november 2025, har nu registrerats hos Bolagsverket. Den Riktade Nyemissionen ökar antalet utestående aktier och röster med 10 994 169, från 40 630 139 till totalt 51 624 308 aktier och röster. Aktiekapitalet ökar med 1 099 416,9 SEK, från 4 063 013,9 SEK till 5 162 430,8 SEK.

Lock-up åtagandena innebär att styrelseledamöterna har åtagit sig att inte avyttra aktier i Bolaget under en period om tolv (12) månader.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Annette Tysander, Head of Investor Relations, StoneBeach Group AB
ir@stonebeach.se

Bifogade filer

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.