
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Livihop är verksamma inom vård- och omsorg och erbjuder tjänster inom personlig assistans för individer med olika funktionsnedsättning. Verksamheten bedrivs utifrån koncernens olika dotterbolag och tjänsterna innefattar hantering av personal, budgetering av assistanstimmar, samt kontroll över assistansens innehåll. Bolaget grundades under 2011 och har sitt huvudkontor i Stockholm.
Noteringen skedde i början av 2018 på First North. Koncernen har cirka 1000 medarbetare.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Fastator är Sveriges enda börsnoterade investmentbolag specialiserat på fastighetssektorn. Bolaget investerar i entreprenörsdrivna företag med koppling till fastighetsbranschen. Genom ett aktivt ägarskap, där Fastator bidrar med kapital, fastighetsexpertis och kompetens i frågor som rör finansiering, hjälper bolaget företag att nå sin fulla tillväxtpotential. Fastator investerar i både noterade och onoterade bolag med en ägarandel om i regel lägst 10 och högst 50 procent. I regel investerar bolaget minst 50 MSEK per investering.
- Se fullbevakad bolagspresentation
SpectrumOne är en pionjär inom förädlad sms- och onlinemarknadsföring som skapar bättre kundrelationer. Med sofistikerade marknadsföringslösningar genererar SpectrumOne, ökad lojalitet och värdefulla insikter om kundpreferenser åt sina samarbetspartners.

Vi är som jag skrivit några gånger mitt uppe i en flytt vilket innebär att arbetsbördan när det kommer till arbete kopplat till hemmet är kanske 10-dubblad mot det normala. Det har fått mig att inse dels hur lyxigt det faktiskt är att äga sin tid. Hade vi båda jobbat heltid hade vi så klart kunnat köpa in mer tjänster än vad vi gjort kopplat till flytten men med skatt och moms blir det en rätt dålig affär när man räknar på det. Även om många gillar att slänga sig med uttryck som att de tjänar bättre än en flyttgubbe eller städare på sitt jobb och därför borde lägga tiden på att jobba och kunna köpa in flyttgubbarnas och städarnas tid. Men den som tjänar bra och betalar 50% skatt får ofta inte ihop den kalkylen i slutänden. Plus all tid det tar att få tag på rätt folk, boka, betala faktura och bråka om att de inte gjorde så bra jobb som man kan förvänta sig. Så oavsett hur mycket tjänster man köper in så innebär en flytt till en annan stad en hel del jobb.
Vi har helt enkelt gjort allt själva vilket blir en ganska gedigen lista på arbete både före och efter flytt med rensning, hyra flyttbil, städa, packa, bära, köpa nya grejer till nya boendet, montera, möblera, tapetsera om, sätta upp tavlor, åka till soptippen med alla kartonger etc. Nu är vi mitt uppe i det hela och alltså inte klara med de sista punkterna än. Men något som slagit mig, förutom hur lyxigt det är att kunna lägga ner 4 timmar om dagen på det här och ändå ha 10 timmar fritid, är hur långt man kommer på kontinuerligt arbete. En lista på 100 punkter (vi gjorde ingen lista på 100 punkter utan saker dyker ju upp lite löpande inom ramen för någon mer övergripande plan) kan kännas helt orimlig men om man under i alla fall 5-6 dagar i veckan ser till att mata av några punkter varje dag så blir det en väldigt stor effekt på bara några veckor. Mycket mer än om man skulle slita 12 timmar om dagen under en helg och sen vara så less och trött att man inte orkade göra något mer på några veckor. Och kan man sen ha som vana att göra några grejer varje vecka även efter den inledande fasen så kommer man få ett boende i fantastiskt skick efter några år jämfört med om man inte gör något, låter det förfalla och sen drar igång ett jätteprojekt vad gäller renovering var 10e år.
Här gör jag självklart kopplingen till sparande. Att den stora kraften ligger inte i att tjäna ihop 50 000 kr i snabba pengar och sen pricka exakt rätt aktie som går 200% det första året. Utan nyckeln är att hitta ett sätt där du kan stoppa undan några tusenlappar i månaden och sen bara låta det rulla på år efter år utan avbrott. Tiden rullar på rätt snabbt och lika väl som att det snart gått 5 veckor och den 100 punkter långa listan redan är avklarad så kommer det snart gått 10-15 år och ditt månadssparande, som inte kändes så märkvärdigt efter några månader, har nu blivit miljonbelopp.
Härligt att höra att du är aktiv!
Jag håller med om att uthållighet ger (mest) effekt!
För oss som går i egna flyttplaner skulle vara kul att höra om hur ni tänkt vid val av (ny?) bostadsort och boende.
Lycka till med flytten!
Spännande, kommer nya staden du flyttar till presenteras här på bloggen eller förblir det en hemlighet? :)
Kommer vänta ett tag med att gå ut med staden. Men har skrivit tidigare att den ligger i Svealand och har 25-75k invånare. Dvs typisk svensk lite halvstor stad.
Närhet till natur men ändå ha ICA Maxi, Willys, bibliotek, lite kläd- och sportbutiker, minst 5 restauranger etc var viktiga kriterier för oss. Och att hitta ett trevligt hus så klart.
Eftersom det är RUT på flera av de tjänster du nämner håller jag inte helt med dig om kalkylen. Städning, vitt, kostar i Stockholm ca 200 kr/h, (netto) och 2 flyttgubbar + skåpbil 600 kr/h.
Jag slösar en del på den typen av tjänster (typ fylla big bag med skräp och boka hämtning istället för att hyra släp den gång per år man behöver åka till tippen som villaägare). Värt det för mig, men kanske inte om jag varit pensionär.
Och vilken månadslön behöver du ha för att tjäna 200 kr/h efter skatt på sista extra timmens jobb?
Man bör nog ligga kring brytpunkt för statlig skatt. Notera att man som tex ITP får 30% pensionsinsättning på marginalen för högre inkomster, som naturligtvis också måste in i kalkylen.
Ja ok om du räknar in tjänstepension så skulle det kunna funka. Men annars blir 50 000 per månad delat på 170 arbetstimmar i månaden och 50% skatt på sista jobbade timmarna klart under 200 kr i timmen netto.
Om man nu ens har ett jobb där det bara är att välja och vraka hur många timmar man ska jobba och få betalt för varje timme. Min bild är att få med lön över 50 000 har övertidsersättning på det sättet.
Hej mi30,
Kan du inte börja med butikernas erbjudande varje vecka igen?
Härligt att ni har bra fart på flyttbestyren! Låter klokt att fixa det mesta själv! Du skrev att ni t ex tapetserar själva, imponerade (tycker jag!).
Vad skulle du säga gränsen är för er när det krävs för mycket yrkeskunskap? En granne med en likande lägenhet som den vi bor i bytte kök. Det landade på 500 k, enormt mycket pengar tycker jag. Kan inte låta bli att fundera på om det skulle var möjligt om man som jag är normalhändlig utan att ha erfarenhet av att bygga grejer skulle kunna byta kök själv? (naturligtivs räknar jag inte med att det blir lite fint som 500-k köket...)
I Frankrike är det rätt vanligt att man kan ta in en hantverkare och själv vara hantverkare/lärlig. Det skulle jag gilla. 3 bra effekter: man lär sig, det blir billigare och man behöver inte vara orolig att hantverkare överdebiterar tid/fuskar.
Veckans mat: Tar till mig önskemålet och får fundera på saken.
Kermit: Jag tycker gränsen går när det antingen tar otroligt mycket längre tid för en själv än för en yrkesman och ändå blir sämre. Tex snedsåga taklister i hörn som inte är 90 grader. Ett rent helvete. Eller saker där ett misstag kan bli väldigt dyrt som att lägga nytt tak.
Hej! :)
Vad man vill spendera pengar på är ju olika för olika människor. Kanske hatar man att städa och tycker att det är värt att lägga pengar på. Vissa spenderar massor av pengar på vin och öl. Jag gillar varken vin eller öl, så då kan man väl säga att jag "sparar" de pengarna. Och kan lägga dem på en flyttgubbe eller städerska när jag flyttar. Jag kommer att flytta inom 1-2 år. Du får gärna lägga upp en lista på hur du tänker kring er flytt, så jag kan få lite tips. :) Det vore väldigt uppskattat. :)
Jag har tänkt lite som du, i förlängningen. Dvs jag har satt in några miljoner på Avanza i olika fonder. Sen tyckte jag att tittandet på Avanza gick överstyr. Jag tittade där flera gånger om dagen, trots att jag inte tänkte byta fonder eller något sånt. Så jag avinstallerade Avanza-appen från min telefon och har inte tittat där igen. För att kunna fortsätta sätta in pengar och köpa fonder så skaffade jag SAVR. Så på SAVR finns ett betydligt lägre belopp, och det gör mig mycket mindre intresserad av att kolla där hela tiden, utan jag går in på appen den/de gång/-er jag sätter in pengar (alltså nån gång i månaden). Det känns bra rent logiskt. Känslomässigt är jag fortfarande sugen på att logga in på Avanza, men jag tänker motstå den känslan och titta i slutet av 2021.
Då får jag det där rullandet år efter år som du pratar om i ditt inlägg. Jag har också läst på ett antal ställen att de som gör minst med sina pengar får bäst avkastning (man måste ju välja vettiga fonder från början, såklart). Att folk som dött eller av nån anledning glömt bort att de haft ett konto med aktiefonder har haft bättre avkastning än de som hållit på och bytt och grejat. Självklart måste man vara nöjd med sin strategi, och vilken strategi som passar en är något som man inte kommer fram till direkt. Det märker man extra tydligt i en nedgång (det gjorde även jag). :)
Har flyttat några gånger och flytta själv om man har en skåpbil tycker jag är OK över en helg, svårt att få hjälp av de flesta på vardagar så det brukar normalt bli en helg som passar bäst och det blir en liten gemensam aktivitet
Personligen tycker jag köpa in flyttstädning är grymt prisvärt! Dels så hatar jag att städa och dels så är det skönt att någon tar ansvaret om det skulle bli klagomål på städningen!
Till sign Veckans mat: Föreslår att du laddar ned appen Matpriskollen och där väljer ut de affärer på just din bostadsort som du brukar besöka. Då får du snyggt och prydligt serverat deras veckoerbjudanden. Finns även möjlighet lägga in bevakning på ens favoritvaror, så är man garderad för att inte missa erbjudanden på dessa.
Känner igen mig i det Lotta skriver om nojan att kolla kursen hela tiden. En gång i kvartalet vore bra tänker jag, men ack så svårt. Att ta bort appen och ha en automatiskt sparande. Dit ska jag tänker jag..
Skönt att du lever :)
Så fantastiskt svårt att undvika att jämföra sig. Först är det olika varianter av svenne-banan-jämförelser, eller i vårt fall dylikt akademiskt/karriärsinriktat krafs. Om jag tänker tillbaka: har hen bättre utbildning än mig, bättre jobb, intressantare karriär, bott i fler länder, mer välrenommerad arbetsgivare, osv.
Men vad händer nu när vi tror vi står över jämförelser? Då smyger det sig på ändå. Här är en ny trend, mest under de senaste två åren kanske. Någon jämförbar (?! vad är det för ord ) som blir rikare mycket snabbare än jag! Det gnager även om jag inte vill att det ska gnaga. Speciellt om det kommer för nära.
Väntar bara på att jämföra oss med en skickligt tillfreds-FIRE-estradör. Vi är i alla fall lugnare, mer närvarande, mer obekymrade, mer nöjda här och nu. Så det så.
Jämförelser, jämförelser. Får ta ett andetag och påminna mig om att det inte spelar roll. To want what we have, not to have what we want ...