NOBA - efterspelet
Kul med lyckad IPO igår för NOBA och kul att en del av er bloggläsare hörde av sig och tackade för tipset att teckna aktien. Det blev någon gratislunch i alla fall. Om den blev på McDonalds eller Riche beror på hur många konton man tecknade på.
För er som inte hängde med så kunde man alltså teckna som minst 100 aktier för 70 kr styck. Som alltid när det är stort intresse var de flesta inställda på att man skulle få färre än 100 aktier oavsett hur många man sökte för. Jag trodde på kanske 30-50 aktier per konto och att de skulle gå att sälja för kanske 75-80 kr styck direkt börsen öppnade (bara baserat på tidigare erfarenhet av liknande introduktioner). Istället blev det 15 aktier och ett pris som pendlade mellan 85 och 90 kr under dagen. Jag tecknade på 4 konton och fick alltså 60 aktier som såldes på 85 kr. En förtjänst på runt 900 kr med andra ord efter courtage. Det leder mig in på första punkten för dagen.
Courtage och courtageklasser
Jag såg många som inte kunde sälja sina NOBA på ett vettigt sätt då de satt fast i fel courtageklass för en affär på strax över 1 000 kr. Till 95% förstår jag frustrationen och jag tycker hela grejen med courtageklasser där man måste hålla koll och byta inför vare affär och dessutom ibland behöver vänta till dagen efter är riktigt dålig kundnytta.
De 5% består i att jag tycker det var självklart att tilldelningen skulle bli på låg att man borde kunna räkna ut vilken courtageklass man behövde välja redan kvällen innan. Här pratar vi om något som är väldigt nära gratispengar och då får man ändå vara beredd på att lägga ner lite jobb och vara lite om sig och kring sig.
Men åter till grunden med courtageklasser så blir det intressant att se hur länge Avanza och Nordnet håller fast vid det systemet. Dels har det kommit uppstickare som SAVR och Montrose som jobbar utan courtageklasser, där får man alltid det courtage som passar affärens storlek. Men framförallt funderar jag på om det verkligen gynnar nätmäklarnas lönsamhet så mycket som de tror. Visst några kunder får ibland betala ett onödigt högt courtage då de glömmer inte eller kan byta. Men det leder faktiskt också till färre affärer, där man helt enkelt avstår från att göra en affär då man sitter fast i fel courtageklass. Vilket hänt mig ett antal gånger, inte minst när det kommer till arbitragebyte mellan A och B-aktier. Vilket inte gynnar någon.
"Enda vinnaren är nätmäklarna"
Som vanligt med låg tilldelning blev det mycket snack igår om hur bra det här är för nätmäklarna då det blir en massa småaffärer som alla genererar courtage. Men jag tror inte vi ska överskatta den effekten. Det handlar om kanske 10 000 kunder som fick tilldelning i NOBA och sålde direkt där varje affär genererade 2-5 kr courtage (några enstaka klantade sig med fel klass och genererade 50-100 kr, men några av dessa hörde av sig och klagade och tog upp kundtjänst tid). Det är inte direkt så Avanza behöver göra en omvänd vinstvarning på 20 000 kr i extra intäkter för en dag.
Montrose och årets billigaste PR-aktivitet
Nätmäklaren Montrose hade tekniska problem kopplat till IPOn i Noba. Så klart inte bra för en uppstickare i en bransch där det absolut viktigaste för kunden är att allt funkar felfritt minst 99,999% av tiden som börsen är öppen. De bad om ursäkt och löste det på ett snyggt men framförallt väldigt billigt sätt. Alla som sålde sina aktier i NOBA när det väl fungerade blir kompenserade upp till förmiddagens absolut högsta kurs. Dvs ingen kan klaga och säga att de tekniska problemen gjorde att de inte kunde sälja exakt den sekund de tänkte sälja när kursen var som högst under förmiddagen. Och man behöver inte ansöka om pengarna och motivera att man egentligen tänkte sälja i exakt rätt sekund. Alla kompenseras automatiskt med mellanskillnaden från sin säljkurs till förmiddagens högsta kurs.
Det här låter ju väldigt handlingskraftigt och generöst och de fick mycket beröm på X för sitt fina agerande. Räknar vi lite på det bör det dock inte handla om några pengar att prata om som Montrose får punga ut med. Det bör handla om runt 2 kr per aktie x 15 aktier i tilldelning dvs 30 kr per konto. Jag har inte koll på Montrose marknadsandel, men jag skulle bli förvånad om det handlar om mer än några hundra konton. Bra PR för låt säga 5 000 kr.
Den låga tilldelningen
Att NOBA tog in 7,6 miljarder men bara 35 miljoner (0,46%) gick till oss privatsparare ser ju inte roligt ut. Framförallt nu när tilldelningen blev så extremt låg. Det låter ju enkelt att låta oss få dela på 1% i alla fall vilket hade gett dubbla antalet aktier.
Men kanske får vi skylla oss själva? När nästan alla bara tecknar för att sälja direkt vid börsens öppning är vi ju inga personer som bolaget är så intresserade av att ge aktier till. Nu var intresset stort och kursen hade säkert klarat ett säljtryck på dubbla tilldelningen.
Det blir väl också lite av en ond cirkel. Den som ville ha aktier för 30 000 kr för att behålla långsiktigt och fick aktier för 1 000 kr blir så klart rätt benägen att skita i det och sälja av aktierna. Men ärligt talat var vi många som inte hade minsta tanke på att behålla aktierna.