Portföljen Q3 - Investor 21,3%

Det var ett tag sedan jag skrev ett inlägg och nu tänkte jag presentera hur min portfölj ser ut inför Q3 2025.
De största förändringar som skett från Q1 är att jag gjort exit på Fortnox innehavet och att Axfood klättrat upp som 3:e största innehav. Investor och Lundberg är fortsatt mina största innehav. Latour har också lyft upp sig till 5:e största innehav.
Fastighetsaktierna Atrium Ljungberg och Castellum har tappat positioner.
Jag har många Investmentbolag i portföljen som utgör stor andel. Investor, Lundberg, Latour och Spiltan Invest. I övrigt utvärderar jag om jag ska allokera om portföljen till vanliga fonder då det har presterat sämre än förväntning senaste 3 åren.
Mina 3 största positioner
Investor (21,3%): Investor är en hörnsten i min portfölj och utgör en betydande del av mina investeringar. Med en substansrabatt på cirka 9,9% ser jag Investor som en attraktiv investering med goda möjligheter till långsiktig värdetillväxt, men skulle inte ökat i det idag. Genom att äga Investor-aktier får jag indirekt exponering mot flera framstående svenska företag, vilket ger en bred diversifiering. Jag uppskattar Investors långsiktiga strategi och deras förmåga att kontinuerligt skapa värde över tid, vilket gör det till en självklar del av min portfölj.
Lundbergföretagen (17,6%): Lundbergföretagen är en annan tungviktare i min portfölj. Bolagets starka fokus på fastighetsutveckling och förvaltning har gett en stabil och tillförlitlig avkastning över åren. Jag har stort förtroende för Fredrik Lundbergs ledning och deras långsiktiga strategi, som har visat sig framgångsrik även i osäkra marknadsförhållanden.
Axfood (5,4%): Axfood är en ledande svensk koncern inom dagligvaruhandeln, med välkända varumärken som Willys, Hemköp och mat.se. Axfood har en stabil marknadsposition, kontinuerlig tillväxt och en fördelaktig utdelningspolicy. Med en defensiv affärsmodell och starka kassaflöden är Axfood ett populärt val för investerare som söker långsiktig stabilitet i portföljen.

Ovan en graf på hur portföljen utvecklats sedan 2016. Jämförelsen är med Länsförsäkringar Global Index och Spiltan Aktiefond Investmentbolag, som jag skulle kunna tänka mig byta större del av portföljen till.