
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarrabatter och aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet - bästa nätmäklaren
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Bonzun är ett internationellt SaaS-bolag som är verksamma inom gränssnittet mellan HealthTech-sektorn. Bolaget skapar värde genom att samla och kanalisera evidensbaserad forskning med syftet att att förebygga psykisk och fysisk ohälsa. I Bonzuns nuvarande tjänsteportfölj finns Bonzun ivf, Bonzun evolve samt Kou Dai Yun Yu (tidigare Kexuema).
- Se fullbevakad bolagspresentation
Maha Energy är en internationell producent inom gas- och oljesektorn vars inriktning är att köpa och utveckla tidigare upptäckta men tidigare underpresterande kolvätetillgångar samt genomföra egen prospektering. Utvinningstekniken bygger på moderna ingenjörskonst under samlingsbegreppet Enhanced Oil Recovery. Maha Energy är verksamma i Brasilien, USA och Oman.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Samhällsbyggnadsbolaget i Norden ABs (SBB) affärsidé bygger på att långsiktigt äga, förvalta och utveckla bostads- och samhällsfastigheter samt driva detaljplansprocesser för bostadsfastigheter. SBBs fastigheter återfinns i svenska och norska städer med underliggande tillväxt, generellt är fastigheterna belägna i när anslutning till ortens centrum med goda kommunikationer.
Other

Irisity är ett världsledande mjukvaruföretag inom teknologin för
intelligenta kameralösningar. Med hjälp av proaktivt arbetande och
självlärande algoritmer skapar Irisity kameralösningar som är
speciellt anpassade för en mängd applikationsområden i samhället
såsom skolgårdar, nattlig övervakning av äldre i hemmet och
bevakning av olika typer av skyddsområden. Irisity erbjuder sina
kunder en kostnadseffektiv, prediktiv bevakningslösning med hög
precision. Bevakningen sker i realtid vilket minskar responstiden
samt ökar möjligheterna att agera prediktivt. Irisitys huvudkontor
ligger i Göteborg.

Fastpartner (tidigare “Fastighetspartner”) är ett svenskt fastighetsbolag
som utvecklar och förvaltar kommersiella fastigheter. Hyresgästerna
består av allt från nystartade bolag till ledande industribolag och
samhällsbolag. Majoriteten av hyresintäkterna kommer från
Stockholmsområdet men övrigt fastighetsbestånd är spritt över
Sveriges storstadsområden och expansiva orter. VD och storägare
i Fastpartner är Sven-Olof Johansson med lång erfarenhet inom
finans- och fastighetsbranschen.
SBB fokuserar främst på fastigheter inom två segment: bostäder
och samhällsfastigheter. Portföljen innehåller även till viss del
andra typer av fastigheter där avsikten primärt är att driva detaljplan
för att utveckla bostadsfastigheter. Strategin är att delar av
fastighetsbeståndet ska bestå av kassaflödesfastigheter med
identifierad utvecklingspotential. Bolaget förvärvar aldrig råmark,
utan utvecklar enbart detaljplan på kassaflödesgenererande fastigheter.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
Nyfosa är ett svenskt fastighetsbolag med opportunistiskt nisch
som möjliggör slagkraftiga förvärv med fria mandat. Med fokus på
investeringen verkar Nyfosa för att bygga ett hållbart kassaflöde
och addera värde till fastighetsportföljen. Nyfosas
fastighetsbeståndet är belägna i tillväxtkommuner i Sverige och
Finland.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
Maha Energy är en internationell producent inom gas- och
oljesektorn vars inriktning är att köpa och utveckla tidigare
upptäckta men tidigare underpresterande kolvätetillgångar samt
genomföra egen prospektering. Utvinningstekniken bygger på
moderna ingenjörskonst under samlingsbegreppet
Enhanced Oil Recovery. Maha Energy är verksamma i Brasilien, USA
och Oman.
→ Se fullbevakad bolagspresentation
NFO Drives utvecklar och tillverkar frekvensomriktare för
störningsfri styrning av elmotorer för energieffektivisering av
ventilation- och pumpanläggningar samt maskiner. NFO Drives
patenterade teknik kan ge energibesparingar på upp till 70 procent
utan att ge störningar på omgivande teknisk utrustning.

Snälla söta rara politiker, vet ni om att man kan sänka kostnader?
Vi försöker hålla oss undan från politik här på bloggen men ibland blir det svårt. Ni som absolut inte vill läsa om politik, och då särskilt ekonomisk sådan, kan sluta läsa nu och komma tillbaka till bloggen i morgon.
Vi som är förhållandevis intresserade av ekonomi och företagande kan inte låta bli att se hur det står till med vårt land. Vi har världens högsta skatter (eller bland de allra högsta i varje fall) och trots det lyckas vi med konststycket att vara bland de sämsta länderna i Europa på att erbjuda invånarna och skattebetalarna de tjänster de betalar för via skattesedeln. Det finns otaliga exempel på hur andra länder har bättre förutsättningar trots lägre skatter. Titta bara på pensionsåldern i många av våra EU-grannländer. Grekland, Italien och Spanien har lägre skatter och lägre pensionsålder. Tysklands sjukvård levererar 823 sjukhusplatser per 100.000 invånare. Samma siffra för Sverige är 254 och placerar oss på sista plats i EU. Siffrorna är några år gamla men det lär inte blivit bättre sedan dess.
Ovanstående är bara några få exempel på vilken dålig service Sverige levererar tillbaka till sina skattebetalare och vi kunde gjort listan mycket mycket längre men det är inte det det här inlägget är tänkt att handla om.
Vår åsikt är att de skatter som tas in i konungariket Sverige utan problem skulle kunna räcka till en extremt hög social standard om politikerna bara hade använt pengarna rätt och varit lite sparsamma. Som det ser ut idag strör vi pengar över hela världen. Ingen har väl missat hur vi betalar bistånd till Rwanda för att sedan se Rwanda använda hundratals miljoner till att sponsra Arsenals fotbollslag. Vidare betalar vi som bor i Göteborg lön till 250 st kommunalanställda kommunikatörer. Vad i hela världen kan behöva kommuniceras till den grad? I Sverige har vi ca 4.800 personer i fängelse plus ett mindre antal i häkte. Detta är såklart för lite för ett land med ökande befolkning och kriminalitet men det är inte det vi ska diskutera här utan vi ska fokusera på kostnaden. Kostnaden för kriminalvården är skrämmande 9,7 miljarder. 9,7 miljarder för 4.800 personer är ganska dyrt per person det. Samtidigt har polisen en budget på 25 miljarder. Sida har ganska exakt dubbla den summan att röra sig med varje år för att göra en lite jämförelse. Sjukvården i Sverige kostar 500 miljarder men uppenbarligen räcker inte den intäkten för att leverera vård i samma klass som man kan förvänta sig.
Hela problemet är enligt oss att politiker har en helt skev bild av hur man ska komma till rätta med ekonomiska problem eller ekonomiska svårigheter. Enligt politiker verkar det enda sättet vara att höja skatten och ta in mer pengar från den lilla del av befolkningen (ca 30 % av invånarna) som arbetar och betalar skatt. Vi vill därför ge ett tips till er som jobbar inom politiken:
DET GÅR ÄVEN ATT MINSKA KOSTNADER! Denna åtgärd har samma effekt som att öka skatten och den innebär sannolikt även att ni får fler röster i nästa val. Win-win med andra ord.
Att begreppen minska kostnader verkar okänt bland våra politiker är enligt oss verkligen oroväckande och de få gånger någon gör jämförelser likt de vi gjort ovan möts de allt som oftast av svaret ”man kan inte ställa grupper mot varandra”. Vi vet inte om det stämmer men man borde i alla fall kunna ställa kostnader mot varandra och prioritera vad som är ”nice” och vad som är ”needs”. Enligt oss är konst för maskar och hus för möss tydliga nice medan en fungerande poliskår är tydliga needs. Samma sak gäller för övrigt Sidas anslag, det är mer av ett nice än ett needs. I alla fall när man har förorter som brinner och polis och sjukvård som går på knäna.
Det är dags för en politik som vågar skära kostnader istället för att bara skrika på skattehöjningar och det gäller tyvärr alla politiska partier. Det verkar ha blivit en sanning inom politiken att det inte går att sänka några kostnader och det måste ändras!
Läs mer om skatter och ekonomiskt politik
Skönt att utsugaren Leif Östlund lämnar sina uppdrag - hoppas han lämnar landet! (obs ironi)
Sannare ord får man leta efter...lösningen är inte att beskatta ihjäl de som arbetar. Lösningen är att kapa onödiga kostnader, det är bara att ta valfri myndighet och börja kapa. Stödstrumpor för 4000 kr styck och jämställdhetsmyndigheten kan vi börja med.
Ja där är vi helt överens. Det finns SÅÅÅ många hål att täppa istället för att fylla på med nya pengar som bara ökar trycket ut genom de befintliga hålen ytterligare.
/Aktiapappa
Grekland är verkligen en förebild som är duktig på att ta hand om sin ekonomi!
Haha, nej knappast va? Men dom lyckas trots det bättre med vissa saker än vad vi gör ivlket ju visar hur katastrofalt saker sköts i Sverige.
/Aktiepappa
Sverige hör till de EU-länder som har allra lägst offentlig skuldsättning. Och skuldkvoten har sedan 1990-talet minskat från 70 procent dagens 20 procent. Så nog har Sverige sparat pengar. :-)
Låg skuldsättning i jämförelse med 190-talet kanske inte är så relevant men bra att dom sparat på något iaf. Det finns dock MYCKET mer att spara på!
/Aktiepappa
Det ser mörkt ut för kostnaderna i framtiden, då den samlade oppositionens kritik mot vår socialdemokratiska regering är att de bränner FÖR LITE pengar. Hmmm.