Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
3 Feb, 2026

Dubbelpublicering av tidigare pressmeddelande

Attana vill härmed förtydliga att det pressmeddelande som publicerades den 3 februari 2026, och som rör en vetenskaplig publikation där bolagets teknologi använts, avser samma artikel som redan uppmärksammades i ett pressmeddelande tidigare under hösten 2025.

Den senaste publiceringen skedde av misstag och är en dubbelpublicering av tidigare kommunicerad information.

Innehållet i artikeln är fortsatt relevant och visar hur Attanas teknik bidrar till forskningsresultat inom avancerad molekylkarakterisering, men informationen är alltså inte ny i marknadsrättslig bemärkelse.

Vi beklagar det inträffade och strävar alltid efter att hålla en hög nivå av transparens och tydlighet i vår kommunikation.

 

För ytterligare information, kontakta:

Anna Hellergård

VD Attana AB
ir@attana.com

+46 708862306

Styrelsen för Attana AB bedömer att informationen i detta pressmeddelande ej är av kurspåverkande karaktär men att det alltjämt är av betydande vikt att enhetligt via offentliggörandet kommunicera informationen till bolagets intressenter.

Om Attana

Attana AB grundades 2002 med idén att effektivisera forskning och utveckling av nya läkemedel genom biologisk interaktionskarakterisering i realtid. Baserat på sina patenterade teknologier säljer bolaget uppdragsforskning och egenproducerade analysinstrument samt ett in vitro diagnostiskt (IVD) verktyg, Attana Virus Analytics (AVA), till läkemedelsbolag, bioteknikföretag och akademiska institutioner. Mer information om Attanas forskningstjänster och produkter finns på www.attana.com eller kontakta sales@attana.com

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.