Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
4 Jun, 2026

KALLELSE TILL EXTRA BOLAGSSTÄMMA I LUMITO AB (PUBL)

Aktieägarna i Lumito AB (publ), org.nr 556832-0062, (”Bolaget”) kallas härmed till extra bolagsstämma den 7 juli 2026 kl. 10.00. Stämman hålls i Bolagets lokaler på Scheelevägen 19, 223 63 Lund.

Anmälan m.m.

Aktieägare som önskar delta i den extra bolagsstämman ska:

  • dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 29 juni 2026,
  • dels anmäla sitt deltagande så att denna är Bolaget tillhanda senast den 1 juli 2026.

Anmälan om deltagande ska göras skriftligen till Lumito AB (publ), c/o Advokatfirman Lindahl KB, Pråmplatsen 4, 211 19 Malmö eller via e-post till lumito@lindahl.se. Vid anmälan ska uppges aktieägarens namn, person- eller organisationsnummer (eller motsvarande), adress, telefonnummer, aktieinnehav, uppgift om eventuella biträden (högst två), samt, i förekommande fall, uppgift om ställföreträdare eller ombud.

Förvaltarregistrerade aktier

Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att äga rätt att delta i bolagsstämman, tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per avstämningsdagen enligt ovan. Aktieägare som önskar registrera sina aktier i eget namn måste, i enlighet med respektive förvaltares rutiner, begära att förvaltaren gör sådan registrering. Rösträttsregistrering som av aktieägare har begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av förvaltaren senast den 1 juli 2026 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.

Ombud

Aktieägare som avser att närvara genom ombud ska utfärda daterad fullmakt för ombud. Om fullmakt utfärdas av juridisk person ska bestyrkt kopia av registreringsbevis eller motsvarande för den juridiska personen bifogas. Fullmaktens giltighet får anges till längst fem år från utfärdandet. Kopia av fullmakten samt eventuellt registreringsbevis bör i god tid före den extra bolagsstämman insändas till Bolaget på ovan angiven adress. Bolaget tillhandahåller fullmaktsformulär på begäran och detta finns också tillgängligt på Bolagets webbplats, www.lumito.se.

Förslag till dagordning

  1. Öppnande av stämman och val av ordförande vid stämman
  2. Upprättande och godkännande av röstlängd
  3. Val av en eller två protokolljusterare
  4. Godkännande av dagordning
  5. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
  6. Beslut om a) ändring av bolagsordningen, b) minskning av aktiekapitalet för avsättning till fritt eget kapital och c) godkännande av styrelsens beslut om emission av aktier och teckningsoptioner med företrädesrätt för befintliga aktieägare
  7. Stämmans avslutande

Förslag till beslut

Punkt 6 – Beslut om a) ändring av bolagsordningen, b) minskning av aktiekapitalet för avsättning till fritt eget kapital och c) godkännande av styrelsens beslut om emission av aktier och teckningsoptioner med företrädesrätt för befintliga aktieägare

För att möjliggöra emission av aktier och teckningsoptioner med företrädesrätt för befintliga aktieägare enligt nedan föreslår styrelsen att bolagsstämman beslutar om ändring av bolagsordningen, minskning av aktiekapitalet för avsättning till fritt eget kapital och godkännande av styrelsens beslut om emission av aktier och teckningsoptioner med företrädesrätt för befintliga aktieägare i enlighet med nedan. Ärendena under punkterna 6 a) – c) är ett förslag och ska som en helhet behandlas av bolagsstämman genom ett beslut.

För beslut i enlighet med styrelsens förslag krävs att beslutet biträds av aktieägare med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är företrädda vid stämman.

Verkställande direktören, eller den styrelsen utser, föreslås bli bemyndigad att vidta de justeringar i detta beslut som kan komma att vara nödvändiga i samband med registrering vid Bolagsverket och vid Euroclear Sweden AB.

a) – ändring av bolagsordningen

För att möjliggöra minskning av aktiekapitalet och emission av aktier och teckningsoptioner i enlighet med styrelsens förslag nedan föreslår styrelsen att bolagsstämman beslutar om ändring av § 4 och § 5 i bolagsordningen enligt följande.

Föreslagen lydelse

§ 4 Aktiekapital

Aktiekapitalet ska vara lägst 30 000 000 kronor och högst 120 000 000 kronor.

§ 5 Antal aktier

Antalet aktier ska vara lägst 200 000 000 aktier och högst 800 000 000 aktier.

Föreslagna gränser ovan är baserade på den högsta möjliga ökningen av aktiekapitalet och antalet aktier genom företrädesemissionen enligt c) nedan. För det fall aktiekapitalet och antalet aktier i Bolaget efter registrering av företrädesemissionen enligt punkt c) understiger föreslagna gränser i bolagsordningen ska gränserna sänkas i den mån som krävs för att möjliggöra registrering av den nya bolagsordningen hos Bolagsverket. Bolagsstämman föreslås bemyndiga styrelsen att fastställa gränserna för aktiekapitalet och antalet aktier på ett ändamålsenligt sätt samt att vidta de smärre justeringar som kan bli erforderliga i samband med registrering av beslutet hos Bolagsverket.

b) – minskning av aktiekapitalet för avsättning till fritt eget kapital

Styrelsen föreslår att bolagsstämman beslutar att minska Bolagets aktiekapital i enlighet med följande.

  1. Ändamålet med minskningen är avsättning till fritt eget kapital.
  2. Bolagets aktiekapital ska minskas med högst 11 527 004,95 kronor.
  3. Minskningen ska genomföras utan indragning av aktier.

Minskningen förutsätter ändring av bolagsordningen.

Minskningen av aktiekapital ska ske till ett sådant belopp som högst motsvarar aktiekapitalsökningen genom företrädesemissionen nedan. Styrelsen ska ges i uppdrag att anmäla till Bolagsverket sådan minskning som gör att kvotvärdet blir ändamålsenligt utifrån Bolagets kapitalstruktur.

Då minskningen av aktiekapitalet motsvarar ökningen genom företrädesemissionen kan Bolaget verkställa minskningen utan tillstånd från Bolagsverket eller allmän domstol.

c) – godkännande av styrelsens beslut om emission av aktier och teckningsoptioner med företrädesrätt för befintliga aktieägare

Styrelsen i Bolaget föreslår att bolagsstämman beslutar att godkänna styrelsens beslut om emission av s.k. units med företrädesrätt för befintliga aktieägare enligt nedan.

Styrelsen beslutade, under förutsättning av bolagsstämmans godkännande, den 3 juni 2026 om en emission av s.k. units på nedanstående villkor.

Varje unit kommer bestå av aktier i Bolaget och teckningsoptioner i Bolaget av serie TO8 (”serie TO8”). Högst 200 000 000 nya aktier och högst 200 000 000 nya teckningsoptioner av serie TO8 kan komma att ges ut. Beslutet medför att Bolagets aktiekapital ökas med högst 30 000 000 kronor genom emission av aktier och högst 30 000 000 kronor vid fullt utnyttjande av de utgivna teckningsoptionerna av serie TO8.

  1. Rätt att teckna units ska med företrädesrätt tillkomma de som på avstämningsdagen för emissionen är registrerade som aktieägare i Bolaget, varvid ska gälla att varje sådan aktieägare ska ha företrädesrätt att teckna units i förhållande till sitt ägande per avstämningsdagen.
  2. Om inte samtliga units tecknas med företrädesrätt (med stöd av uniträtter) ska tilldelning av resterande units inom ramen för emissionens högsta belopp ske. Styrelsen ska besluta om tilldelning och sådan fördelning ska i första hand ske till de som tecknat units med stöd av uniträtter (oavsett om de var aktieägare på avstämningsdagen eller inte) och som anmält intresse för teckning av units utan stöd av uniträtter och för det fall tilldelning till dessa inte kan ske fullt ut ska tilldelning ske pro rata i förhållande till det antal uniträtter som var och en av de som anmält intresse att teckna units utan stöd av uniträtter utnyttjat för teckning av units; i andra hand till annan som anmält sig för teckning av units i emissionen utan stöd av uniträtter och för det fall tilldelning till dessa inte kan ske fullt ut ska tilldelning ske pro rata i förhållande till det antal units som tecknaren totalt anmält sig för teckning av; och i tredje hand till de som har lämnat emissionsgarantier avseende teckning av units, i proportion till sådana garantiåtaganden. I den mån tilldelning i något led enligt ovan inte kan ske pro rata ska tilldelning ske genom lottning.
  3. Avstämningsdag för deltagande i emissionen ska vara den 9 juli 2026.
  4. Emissionskursen för varje aktie ska vara baserat på den volymvägda genomsnittliga aktiekursen för Bolagets aktie på NGM Growth Market under perioden från och med den 23 juni 2026 till och med den 6 juli 2026 med en rabatt om 30 procent, dock ej lägre än aktiens kvotvärde. Teckningsoptionerna av serie TO8 ges inte ut mot betalning.
  5. Högsta antalet units som ska kunna emitteras enligt detta emissionsbeslut ska begränsas till det antal units som medför en total emissionslikvid om högst 30 000 000 kronor (från emissionen av aktier), baserat på emissionskursen beräknad enligt punkt 4 ovan.
  6. Överkursen ska tillföras den fria överkursfonden.
  7. Teckning av units med företrädesrätt ska ske genom kontant betalning under tiden från och med den 13 juli 2026 till och med den 27 juli 2026. Teckning av units utan företrädesrätt ska ske på särskild teckningslista under samma tid. Betalning för units tecknade utan företrädesrätt ska erläggas kontant senast två (2) bankdagar efter det att besked om tilldelning utsänts. Styrelsen ska äga rätt att förlänga tecknings- och betalningstiden.
  8. De nya aktierna medför rätt till vinstutdelning första gången på den avstämningsdag för utdelning som infaller närmast efter det att nyemissionen har registrerats hos Bolagsverket och aktierna införts i aktieboken hos Euroclear Sweden AB.
  9. En (1) teckningsoption av serie TO8 ska medföra en rätt att teckna en (1) ny aktie i Bolaget till en teckningskurs motsvarande den fastställda teckningskursen per aktie i företrädesemissionen enligt punkt 4 ovan.
  10. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptioner av serie TO8 ska ske i enlighet med villkoren för teckningsoptionerna från och med den 4 januari 2027 till och med den 18 januari 2026.
  11. Den del av teckningskursen för aktier som tecknas med stöd av teckningsoptioner av serie TO8 som överstiger de tidigare aktiernas kvotvärde ska tas upp under den fria överkursfonden.
  12. Aktie som tillkommit genom teckning med stöd av teckningsoptioner av serie TO8 ger rätt till vinstutdelning från och med den första avstämningsdag för utdelning som inträffar efter det att teckningen verkställts i sådan utsträckning att aktien upptagits som interimsaktie i Bolagets aktiebok.
  13. För teckningsoptionerna av serie TO8 ska i övrigt gälla de villkor som framgår av Bilaga A.
  14. Emissionsbeslutet förutsätter ändring av bolagsordningen.
  15. För det fall att någon tecknares aktieteckning är anmälningspliktig till Inspektionen för strategiska produkter (ISP) enligt lag (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar, och sådan aktietecknare anmäler detta till bolaget senast i samband med sin aktieteckning, ska tilldelning till sådan aktietecknare vara villkorad av att ISP lämnar aktietecknarens anmälan utan åtgärd eller godkänner aktietecknarens transaktion.
  16. Verkställande direktören, eller den styrelsen utser, ska äga rätt att vidta de smärre justeringar som kan bli erforderliga i samband med registrering av beslutet hos Bolagsverket, Euroclear Sweden AB och Finansinspektionen.

Upplysningar på stämman

Styrelsen och verkställande direktören ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget, lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen.

Tillhandahållande av handlingar

Styrelsens fullständiga förslag enligt ovan samt övriga handlingar enligt aktiebolagslagen kommer att hållas tillgängliga på Bolagets kontor med adress Scheelevägen 19, 223 63 Lund samt på Bolagets webbplats www.lumito.se, senast två veckor före stämman. Handlingarna skickas också utan kostnad till de aktieägare som begär det och som uppger sin postadress. Handlingarna kommer även hållas tillgängliga vid stämman.

Behandling av personuppgifter

För information om hur dina personuppgifter behandlas, vänligen se
www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.

______________

Lund i juni 2026

Lumito AB (publ)

Styrelsen

För ytterligare information, vänligen kontakta:


VD Sanna Wallenborg
e-post: sw@lumito.se
tel: +4670-870 01 68

Om Lumito
Lumito är specialiserat på medicinteknik och translationell forskning inom digital vävnadsavbildning. Genom sin patenterade forskningsplattform erbjuder Lumito en banbrytande, högkänslig avbildningsteknik för att lokalisera och mäta proteinbiomarkörer i vävnadsprover med hjälp av uppkonverterade nanopartiklar (UCNPs). Tekniken kombinerar bilddata med exakt biomarkörsdetektion och möjliggör bilder med större kontrast där oväsentlig bakgrundsinformation sorteras bort. Tekniken kan förbättra analysen av vävnadsprover genom ökad objektivitet, samt bidra till forskning för mer kvantifierbara diagnoser och optimerade behandlingar. Lumito fokuserar i första hand på läkemedelsutveckling och digital patologi, och är en spinoff från en forskargrupp vid Lunds universitets avdelning för atomfysik och lasercentrum. www.lumito.se

Aktien handlas på NGM Growth Market, under namnet LUMITO och Mangold Fondkommission AB är Bolagets Mentor.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.