Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
16 Jun, 2026

Nowonomics AB (publ): Nowonomics återbetalar hela lånet till GoMobile Nu AB

Nowonomics AB (publ), som erbjuder sparappen Nowo samt fondförvaltning och pensionsrådgivning, gör återbetalning av 100 % av befintligt lån till GoMobile Nu AB som upptogs via en kreditram 6 december 2024. Totalt återbetalas nu 5.778.151 kronor inklusive ränta och ersättning för kreditram.

På bolagets initiativ justeras kreditramen ner från 7.5 Msek till 5.0 Msek och förfallodagen ändras från 1 januari 2027 till den 1 januari 2028. I och med återbetalningen av lånet är Nowonomics AB skuldfritt.

- Det känns så klart bra att vi nu har möjlighet att återbetala 100 % av lånet från GoMobile. Det är ytterligare ett starkt kvitto på att Nowonomics har tagit flera steg i rätt riktning och är ett mer välmående bolag. Målet nu är öka tillväxten och arbeta vidare med det fina momentum som vi har. Att återbetala det upptagna lånet och därmed göra oss skuldfria är givetvis en del av detta. Säger Rutger Selin, VD på Nowonomics.


Denna information är sådan som Nowonomics AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 16 juni 2026 kl. 14:45 CEST.

För mer information, vänligen kontakta: 
Rutger Selin, VD Nowo/Nowonomics AB (publ)
E-post: rutger@nowo.se 
Telefon: 070-931 64 28

Bifogade filer

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.