Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
Redaktionen
6 nov, 2026
Qbim når 215 betalande Q-Sales-licenser – tillväxten accelererar

Qbim når 215 betalande Q-Sales-licenser – tillväxten accelererar

Författare
TradeVenue (Alvin)

Qbim har nu 215 betalande licenser för säljstödet Q-Sales, mot 203 en månad tidigare. För andra månaden i rad växer bolaget med fler licenser än månaden innan.

Siffran gäller per den 5 november och motsvarar en uppgång på knappt 6 procent. Både nya kunder och befintliga kunder som utökar bidrar till ökningen.

Kunder har också börjat införa Q-Sales i sina säljorganisationer i Finland. Flera kunder som började i liten skala planerar nu att använda tjänsten för fler säljare och på fler marknader, och vissa har redan börjat.

Tolv nya licenser på en månad

I augusti tillkom sju licenser och i september tio. I oktober blev det tolv.

VD:n Niklas Forsberg ser steget till Finland som ett tecken på att produkten kan skalas upp hos större kunder.

Qbim publicerar rapporten för tredje kvartalet den 11 november.

qbim

Läs kalqyls senaste rapportkommentar

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.