Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
28 Jan, 2026

Riktad nyemission i Mahvie Minerals AB (publ) delvis registrerad på Bolagsverket

EJ FÖR DISTRIBUTION DIREKT ELLER INDIREKT, INOM ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, BELARUS, RYSSLAND, HONGKONG, JAPAN, KANADA, NYA ZEELAND, SCHWEIZ, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR DISTRIBUTIONEN AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERINGS- ELLER ANDRA ÅTGÄRDER. VÄNLIGEN SE ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE.

Den 19 januari 2026 offentliggjorde Mahvie Minerals AB (publ) ("Mahvie Minerals" eller "Bolaget") att styrelsen, med stöd av bemyndigande från årsstämman den 14 maj 2025, beslutat om en riktad nyemission av 22 525 457 aktier, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, till en teckningskurs om 0,65 SEK per aktie (den "Riktade Nyemissionen"). Den Riktade Nyemissionen tillförde Bolaget cirka 14,6 MSEK före avdrag för emissionskostnader. Den största delen av den Riktade Nyemissionen har nu registrerats på Bolagsverket.

22 438 457 av de totalt 22 525 457 aktierna i den Riktade Nyemissionen har idag, den 28 januari 2026, registrerats hos Bolagsverket, innebärande att antalet aktier i Bolaget ökat med 22 438 457, från 134 772 119 aktier till 157 210 576 aktier. Ökningen av antalet aktier innebär också att aktiekapitalet i Bolaget ökat med cirka 1 121 922,91 SEK, från cirka 6 738 606,32 SEK till cirka 7 860 529,24 SEK.

De aktier i den Riktade Nyemissionen som ännu ej registrerats avser 87 000 aktier ("FDI-aktierna") till Vindex AB vars tilldelning är villkorad av att meddelande erhålls från Inspektionen för Strategiska Produkter ("ISP") om att ansökan om investeringen har lämnats utan åtgärd eller godkänts ("FDI-beslutet") enligt lagen (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar ("FDI-lagen"). Bolaget kommer att offentliggöra ett separat pressmeddelande när Vindex AB har erhållit FDI-beslutet från ISP. Förutsatt att Vindex AB:s ansökan till ISP lämnas utan utgärd eller godkäns ökar Vindex AB genom den Riktade Nyemissionen sitt ägande i Bolaget till strax över tio (10) procent av det totala antalet aktier och röster i Bolaget.

Rådgivare
Navia Corporate Finance AB (www.naviacorporatefinance.com) har agerat Sole Manager och Sole Bookrunner och Advokatbyrån Simonsson AB (www.advokatbyransimonsson.se) är legal rådgivare till Mahvie Minerals i samband med den Riktade Nyemissionen. Aqurat Fondkommission AB (www.aqurat.se) har agerat emissionsinstitut.

För mer information om Bolaget, vänligen kontakta:
Per Storm, VD, Mahvie Minerals AB (publ)
Email: per.storm@mahvieminerals.se
Telefon: +46 (0)705 94 90 24

För information om den Riktade Nyemissionen, vänligen kontakta:
Navia Corporate Finance AB
E-mail: info@naviacf.se
Telefon: +46 (0)10 148 76 80

Om Mahvie Minerals AB (publ)
Mahvie Minerals är ett nordiskt prospekterings- och gruvutvecklingsbolag med fokus på guldprojekt. Bolagets huvudsakliga tillgång är det finska guldprojektet Haveri, beläget i Tammerfors guldbälte. I bolagets portfölj finns även guldprojektet Åkerberg i Västerbotten samt basmetallprojektet Mofjell i Mo i Rana, ett välkänt industri- och gruvområde i Norge. Mahvie Minerals planerar att via prospektering och förvärv utöka potential och mineraltillgångar samt påbörja utveckling av gruvverksamhet.

För mer information, se Mahvie Minerals hemsida: www.mahvieminerals.se.

Viktig information
Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om, eller inbjudan till, att förvärva eller teckna några värdepapper i Mahvie Minerals i någon jurisdiktion, varken från Mahvie Minerals, Navia eller någon annan. Kopior av detta pressmeddelande kommer inte att framställas och får inte distribueras eller sändas till USA, Australien, Belarus, Ryssland, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Sydkorea eller någon annan jurisdiktion där sådan distribution skulle vara olaglig eller kräva registrering eller andra åtgärder. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar för att använda detta pressmeddelande och informationen här i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion.

Detta pressmeddelande är inte ett prospekt enligt betydelsen i förordning (EU) 2017/1129 (”Prospektförordningen”) och har inte blivit godkänt av någon regulatorisk myndighet i någon jurisdiktion. Mahvie Minerals har inte godkänt något erbjudande till allmänheten av aktier eller andra värdepapper i någon av EES-länderna och inget prospekt har varit eller kommer att upprättas i samband med den Riktade Nyemissionen. I alla EES-medlemsstater adresseras detta meddelande och riktas till kvalificerade investerare och motsvarande i den medlemsstaten i den mening som avses i Prospektförordningen.

Detta pressmeddelande och den information som pressmeddelandet innehåller får inte distribueras i eller till USA. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande att förvärva värdepapper i USA. Värdepapper som här omnämns har inte registrerats och kommer inte att registreras i enlighet med den vid var tid gällande amerikanska Securities Act från 1933 (”Securities Act”), och får inte erbjudas eller säljas i USA utan att de registreras, omfattas av ett undantag från, eller avser en transaktion som inte omfattas av registrering i enlighet med Securities Act. Det kommer inte att lämnas något erbjudande till allmänheten i USA att förvärva de värdepapper som omnämns här.

Bolaget har gjort bedömningen att lag (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar (”FDI-lagen”) gäller för Bolagets verksamhet. För det fall att teckning av nya aktier i den Riktade Nyemissionen skulle medföra att en investerare efter investeringen, direkt eller indirekt, skulle komma att förfoga över röster som motsvarar eller överskrider något av gränsvärdena 10, 20, 30, 50, 65 eller 90 procent av rösterna i Bolaget (varvid röster som en närstående direkt eller indirekt förfogar över ska räknas med) behöver investeraren anmäla sin investering till Inspektionen för strategiska produkter i enlighet med FDI-lagen innan den genomförs. För mer information, vänligen besök Inspektionen för Strategiska produkters webbplats, www.isp.se, eller kontakta Bolaget.

Denna information är sådan information som Mahvie Minerals är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 2026-01-28 11:40 CET.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.