Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
17 Jun, 2024
WPTG Ayima Group

White Pearl: Tillbakavisar info om Ayimas konkurs

Uppdaterad:
18 Jun, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) White Pearls styrelse hade inte godkänt det pressmeddelande som dotterbolaget Ayima skickade ut i fredags kväll där det stod att Ayima har beslutat att försätta sig självt i konkurs.

Ayima skrev också att White Pearl, WPTG, inte hade de finansiella resurserna tillgängliga för att stödja Ayimas omedelbara eller långsiktiga kassabehov.

WPTG tillbakavisar detta i ett eget pressmeddelande på måndagsmorgonen. WPTG förvärvade Ayima i mars 2024 och gav ett lån om 3 miljoner kronor i april så att Ayima kunde möta sina åtaganden. Detta kapitalbehov var känt när WPTG köpte bolaget, skriver WTPG.

Enligt en utredning i juni upptäckte WPTG att kapitalbehovet i Ayimas verksamhet hade ökat väsentligt och krävde mer information från Ayima den 12 juni, information som inte gavs, enligt WTPG.

"Vi håller styrelsen och ledningen i Ayima; vd Michael Jacobson, ordförande Mike Nott och styrelseledamoten Tim Webb ensamt ansvariga för nuvarande situation och kommer kräva tillbaka eventuella finansiella förluster som WPTG kan få efter detta", skriver WPTG.

Laddar TradingView Widget
Följ alla marknader på TradingView
TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.