ADDvise Group

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-0,94%-0,02 SEK2,11418 617

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

ADDvise Group erbjuder helhetslösningar till sjukvårds- och forskningsenheter, vilket inkluderar laboratorieinredning, skyddsventilation, samt diverse förbrukningsmaterial. Verksamheten styrs utifrån två affärssegment: Lab och Sjukvård. Kunderna återfinns främst inom den nordiska marknaden, men även på den övriga internationella marknaden och innefattar både kunder inom privat - och offentlig sektor. Bolaget har idag sitt huvudkontor i Stockholm.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Rikard Akhtarzand2017-07-26+20000
Rikard Akhtarzand2017-05-12-20000
Rikard Akhtarzand2017-05-12+20000
Rikard Akhtarzand2017-05-11+1000
RIKARD AKHTARZAND2017-03-15-6000
RIKARD AKHTARZAND2017-03-14+18000
RIKARD AKHTARZAND2017-02-24+40000
RIKARD AKHTARZAND2017-01-16+10005
RIKARD AKHTARZAND2017-01-16+285
RIKARD AKHTARZAND2017-01-12+10000
RIKARD AKHTARZAND2016-12-21+8510
RIKARD AKHTARZAND2016-11-25+10000
RIKARD AKHTARZAND2016-11-15+10000
RIKARD AKHTARZAND2016-11-14+10000
RIKARD AKHTARZAND2016-08-22-15000
RIKARD AKHTARZAND2016-08-22+15000
RIKARD AKHTARZAND2016-08-19-265485
RIKARD AKHTARZAND2016-08-19+265485

Kort om bolaget

TickerADDV B
ListaFirst North Premier Stockholm
SektorerHealth Care
VDRikard Aktharzand
OrdförandeStaffan Torstensson
Noteringsdatum2015-09-14
Hemsidahttp://www.addvisegroup.se/

Kalender & rapporter

2017-10-31Delårsrapport 2017-Q3
2018-02-16Årsredovisning 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Rikard Akhtarzand med familj5,70%15,80%
Magnus Vahlquist, privat och genom bolag8,10%15,20%
Per Åhlgren genom bolag30,00%11,60%
Caracal AB5,00%10,50%
Ingvar Jensen, privat och genom bolag3,80%4,20%

Om aktien

Börsvärde MSEK65
Antal aktier TSEK43 042
30 dagar antal i snitt195 085
30 dagar omsatt i snitt TSEK419
Högsta 12 mån3,14
Lägsta 12 mån1,66
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2016-04-27

Nyckeltal

P/E177,31
P/S0,34
P/B (kurs/eget kapital)1,43
Omsättning per aktie SEK6,34
EPS (vinst per aktie) SEK0,01
Eget kapital/aktie SEK1,49
ROE %0,00
Soliditet %0,48
Rörelsemarginal %0,07

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK195 288
Rörelseresultat TSEK14 233
Resultat efter finansnetto TSEK875
Årets resultat TSEK310
Eget kapital46 044
Anläggningstillgångar TSEK6 689
Kassa och bank TSEK25 188
Omsättningstillgångar TSEK95 899
Långfristiga skulder TSEK94 469
Kortfristiga skulder TSEK83 963

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
11,05%11,05%5,50%14,05%11,05%-1,40%0,00%0,00%
1,901,902,001,851,902,140,000,00