
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Maha Energys inriktning är att köpa och utveckla tidigare upptäckta men tidigare underpresterande olje- och gastillgångar samt också genomföra egen prospektering. Bolaget har en uttalad strategi för att öka tillgångsportföljen, som innebär att de olika delarna: produktion, utveckling av befintliga innehav och utforskning av områden kring befintliga fält ska bidra i följande proportioner 40:40:20.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Concejo är ett investmentföretag som genom långsiktigt engagemang i mindre onoterade bolag verkar för tillväxt och värdeskapande. Bolaget investerar huvudsakligen inom industrisektorn. - Se fullbevakad bolagspresentation
Fastator är Sveriges enda börsnoterade investmentbolag specialiserat på fastighetssektorn. Bolaget investerar i entreprenörsdrivna företag med koppling till fastighetsbranschen. Genom ett aktivt ägarskap, där Fastator bidrar med kapital, fastighetsexpertis och kompetens i frågor som rör finansiering, hjälper bolaget företag att nå sin fulla tillväxtpotential. Fastator investerar i både noterade och onoterade bolag med en ägarandel om i regel lägst 10 och högst 50 procent. I regel investerar bolaget minst 50 MSEK per investering.

Måndag igen och ni börjar kanske lära er vad det betyder. Dags att gå igenom veckans erbjudanden i matbutikerna. Börjar sina med kyckling här hemma men tyvärr inget rikigt bra erbjudande där den här veckan heller. Som tur är ska vi ändå ut och resa så blir mest köpmat ute och ny chans att fylla frysen med kyckling när vi kommer hem om en vecka.
Här är priserna som vi tycker sticker ut lite extra. Som vanligt har jag försökt skriva bästa erbjudandena högst upp och man behöver inte köpa allt, utan det är bara förslag. Så hetsa inte upp er om ni tycker bullar är onyttigt, vattenmelon onödigt och Löfbergs lila smakar skit.
Willys
24 pack ägg 29,90 kr
Vattenmelon 4,90 kr/kg
Fläskfilé 49,90 kr/kg
Grillost 2x125g 22 kr
Färska hamburgare 450g 29 kr
Kaffe Löfbergs lila 500g 19,90 kr (köper aldrig kaffe men tror det är billigt)
Matpaj Felix 3st 59 kr
Bullar 3 för 12 kr
Ö&B (gäller fram till onsdag)
Hushållspapper 6 pack Särla 29 kr
Toapapper 12 pack Särla 45 kr
ICA MAXI
Färska hamburgare 450g 29 kr
Kavli dressing 2x230g 25 kr
ICA Nära
Inget nytt utan kör samma som förra veckan.
Coop Forum
Fläskfilé 49,90 kr/kg
Nektariner 15 kr/kg
Lycka till där ute i matbutikerna på jakt efter besparingarna som ska ge er den nästa miljonen. Varje krona räknas!
Kul att se vattenmelon och ägg på listan. Men hur kommer det sig att toalettpappret som jag tipsade om häromveckan inte platsade?
24pack för 49,90 slår ju skiterbjudandet från Ö&B med hästlängder.
Enligt min fru som har doktorerat i toapapper så är Ö&Bs erbjudande 3 kr per kg billigare. Även om priset per rulle kan indikera det omvända.
Håller med miljonären här om toapapper. Serla slår allt när det handlar om pris (kr/kg) kombinerat med någon form a kvalité.
Det är inte så ofta numera men Coop brukar köra 5st 6p toapapper från Serla för 100kr vilket är ännu bättre.
Blev Willys handling i går för mig, äggen från din lista. Men övergång till Willys från Mathem borde ge lite lägre matkostnad tycker jag. Kombinerat med att sista barnet flyttat hemifrån.
Jag ska investera ca 200 000 i månaden i mitt bolag och göra det under ca 3-5 år, och börja plocka ut utdelning/procent på fonder om ca 15 år. Vad tycker du om följande fördelning?
Castellum 10 %
Axfood 8 %
Avanza Zero 12 %
SEB Sverige Indexfond 20 %
JNJ 10 %
Länsförsäkringar Global Indexnära 30 %
Realty Income 5 %
Boston Pizza 5 %
Bra bolag men saknar ett investmentbolag som tex Investor eller Industrivärden.
Min tanke var att jag får dom via både Avanza Zero och SEB Sverige Indexfond, Investor i båda fonder och Industrivärlden i den senare. Samt dom flesta av deras bolag i fonderna separat också, så det blir lite trippelt att äga dom som aktier också.
Köpte själv Icas Färska hamburgare. Riktig goda, och billigt!
Vad är din lägsta gräns för köp av aktier gällande direktavkastning?
Har ingen exakt gräns. Men under 3% ska mycket till. Siktar på 4% för portföljen som helhet så om jag skulle köpa något med under 3% av någon anledning skulle jag kompensera med lite bank eller pref. Tanken med 4% är att få en rimlig balans mellan utdelning idag och i framtiden.
Har du dina svenska aktier på ISK och utländska på KF?
Alla aktier i KF och fonder i ISK. Men det hade funkat lika bra med svenska aktierna i ISK.
Brukar du och din fru tänka på miljöaspekten och levnadsförhållanden för djur/människor när ni handlar? Eller är det bara priset oavsett vilka förhållanden djuren lever i, antibiotikaanvändning i utländskt kött mm? Jag tänker att vi har ett ansvar för framtiden även om det leder till att matkostnaderna blir högre.
Vi tänker mest på smak, egen hälsa och pris när vi handlar. Sen köper vi gärna svenskt men är inte villiga att betala hur mycket som helst extra för det.
Vi är så egoistiska att vi tror de övergripande frågorna löses bäst på politisk nivå, även om jag förstår att alla konsumenter gemensamt har möjlighet att påverka. Jag tycker också man hör mycket olika om riskerna med att inte köpa ekologiskt svenskt kött från gräsätande kor. Ibland är det synd om djuren, ibland farligt för mig som individ och ibland för planeten på lång sikt.