
Blog Archive
- Nyfiken på mina läsare, svara på formulär tar 17 sekunder
- Köpt en massa fonder för 290 000 kr
- Utdelningstillväxt Bravida 25%
- Lite mer om mig själv. Bevakningssoldat, Pojkallsvenskan och Affärssystem.
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Electra utvecklar, äger och driver IT-intensiva och kostnadseffektiva koncept inom varuförsörjning, distribution, IT och detaljhandel i Norden. De erbjuder kundanpassade lösningar och färdiga koncept som skapar förutsättning för lönsamhet i både egen och kundernas värdekedja.
Electra är organiserat i två affärsområden – Electra Retail och Electra Logistik & IT. Konkurrensen inom varje affärsområde är stor, men de båda affärsområdena har också många beröringspunkter på kund- och leverantörssidan som tillsammans gynnar bolaget och dess kunder...
- Se fullbevakad bolagspresentation
Fastator är Sveriges enda börsnoterade investmentbolag specialiserat på fastighetssektorn. Bolaget investerar i entreprenörsdrivna företag med koppling till fastighetsbranschen. Genom ett aktivt ägarskap, där Fastator bidrar med kapital, fastighetsexpertis och kompetens i frågor som rör finansiering, hjälper bolaget företag att nå sin fulla tillväxtpotential. Fastator investerar i både noterade och onoterade bolag med en ägarandel om i regel lägst 10 och högst 50 procent. I regel investerar bolaget minst 50 MSEK per investering.
- Se fullbevakad bolagspresentation
SpectrumOne är en pionjär inom förädlad sms- och onlinemarknadsföring som skapar bättre kundrelationer. Med sofistikerade marknadsföringslösningar genererar SpectrumOne, ökad lojalitet och värdefulla insikter om kundpreferenser åt sina samarbetspartners.

Min pension är en oberoende tjänst i samarbete mellan staten och pensionsbolagen. Pensionen består av 3 delar. Inkomstpension, premiepension och tjänstepension. Inkomstpensionen finns hos staten kan man säga, även premiepension är det men där kan du själv välja vilka fonder som dina pengar ska investeras i. Tjänstepensionen får du från ditt jobb och det är inte alla arbetsgivare som erbjuder tjänstepension så det är väldigt viktigt att kolla upp det när du får ett nytt jobb. Du kan läsa mer om det hos pensionsmyndigheten.
Jag har gjort en pensionsprognos som ser ut enligt bilden nedan. I prognosen har jag valt att jag ska ta ut min tjänstepension när jag är 55 år och kommer då få 21300kr under 5års tid, så då kan man ju leva på den pensionen mellan 55år till och med 60 år. Därefter kan man börja ta ut pengar från utdelningsportföljen och leva på utdelningar mellan 60 fram tills att man kan börja få pengar via den allmänna pensionen och då går det väl bra och minska på uttagen i form av utdelningar. Pensionen kommer ju därmed bli som en bonus vid sidan om utdelningsportföljen.
En "rolig" sak man kan göra är att summera ihop hur mycket kapital som pensionsmyndigheten förväntar sig finnas för att räcka.
I ditt fall för tjänstepensionen så bör det då under 5 år finnas tillräckligt för att betala ut 1 278 000kr. (21300x12x5)
Jag själv blev överraskad över optimismen i deras kalkyler. Men jag hoppas de stämmer.
Trevligt. Räknade du då med att du slutar att yrkesarbeta vid 55?