Ericsson använder överlåtelsebemyndigande
Ericssons (NASDAQ:ERIC) årsstämma beslutade den 25 mars 2025 att bemyndiga bolaget att, i samband med leverans av intjänade aktier enligt det långsiktiga rörliga ersättningsprogrammet 2022 ("LTV 2022"), före årsstämman 2026, behålla och sälja högst 60 % av de intjänade LTV 2022 aktierna av serie B.
Detta sker för att täcka kostnaderna för att innehålla och betala skatt och sociala avgifter för programdeltagarnas räkning avseende prestationsaktierätterna för överföring till skattemyndigheter. Ericsson har beslutat att utnyttja bemyndigandet från bolagsstämman för dessa syften.
Överlåtelse av dessa aktier kan ske på Nasdaq Stockholm under perioden från och med den
19 maj 2025 fram till årsstämman 2026 till ett pris inom det vid var tid registrerade kursintervallet.
Ericsson äger idag 38 390 417 av serie B i bolaget och kan enligt beslutet att utnyttja överlåtelsebemyndigandet maximalt komma att överlåta upp till 368 692 aktier av serie B i bolaget på Nasdaq Stockholm.
INFORMATION TILL REDAKTIONEN:
FÖLJ OSS:
Prenumerera på Ericssons pressmeddelanden.
Prenumerera på Ericssons bloggar.
https://x.com/ericsson
https://www.facebook.com/ericsson
https://www.linkedin.com/company/ericsson
YTTERLIGARE INFORMATION:
Ericsson Newsroom
media.relations@ericsson.com (+46 10 719 69 92)
investor.relations@ericsson.com (+46 10 719 00 00)
OM ERICSSON:
Ericssons högpresterande nätverk kopplar upp miljarder människor varje dag. I nästan 150 år har vi varit pionjärer inom teknikutveckling för kommunikation. Vi erbjuder mobil kommunikation och uppkopplingslösningar till tjänsteleverantörer och företag. Tillsammans med våra kunder och partners gör vi morgondagens digitala värld till verklighet. www.ericsson.com