Lumito presenterar positiva resultat från pågående samarbetsprojekt – SCIZYS visar hög känslighet i flera tillämpningar
Lumito AB (publ) ("Lumito" eller "Bolaget") meddelar idag positiva resultat från pågående projekt med externa forskare, som ytterligare stärker evidensen för för Bolagets vävnadsanalysplattform SCIZYS. I ett pilotprojekt tillsammans med professor Anders Bjartell vid Lunds universitet har SCIZYS framgångsrikt identifierat biomarkören PSA i lymfkörtelvävnad från prostatacancer. Samtidigt visar arbete inom ramen för det sedan tidigare kommunicerade samarbetet med Malmö universitet (Biobarriers – Health, Disorders and Healing) att SCIZYS erbjuder ett betydligt större dynamiskt detektionsområde än traditionell fluorescensmikroskopi, samtidigt som teknologin i princip eliminerar störande bakgrundssignal (så kallad autofluorescens).
Pilotprojektet med Bjartell, som kommunicerats via pressmeddelande den 3 februari 2026, syftar till att utvärdera SCIZYS för förbättrad och tidigare upptäckt av lymfkörtelmetastaser vid prostatacancer, där hög analytisk känslighet är avgörande för att kunna identifiera mycket låga nivåer av cancerrelaterade biomarkörer.
Inom projektet har professor Bjartells forskargrupp tillhandahållit kliniskt relevanta vävnadsprover och Lumito har bidragit med reagenskit baserade på Bolagets nanopartikelteknologi samt scanning med SCIZYS. Initiala resultat visar att biomarkören PSA kan detekteras och visualiseras i lymfkörtelvävnad med goda resultat.
”Samarbetet har fungerat mycket väl och de initiala resultaten är mycket lovande. Bilderna från SCIZYS håller hög kvalitet och visar redan i detta skede av studien en potential att identifiera biomarkörer som uttrycks i mycket låga nivåer i vävnadsprover. En sådan känslighet är en viktig förutsättning för att kunna upptäcka tidig spridning av prostatacancer”, säger Anders Bjartell, Professor i urologisk cancerforskning vid Lunds universitet.
Samtidigt visar även Bolagets samarbete med Malmö universitet goda resultat. Arbetet, vilket genomförs inom ramen för Biobarriers-projektet som Bolaget kommunicerade hösten 2025, har fokuserat på att utvärdera SCIZYS potential för avancerad cellanalys genom jämförelser med dagens etablerade tekniker fluorescensmikroskopi och flödescytometri. Arbetet vid Malmö universitet, som leds av professor Håkan Erikssons forskargrupp, visar hur SCIZYS kan användas för högupplöst visualisering och analys av biologiska markörer på cellnivå. Detta belyser teknikens potential inom områden där detaljerad vävnads- och cellkarakterisering är central, exempelvis immunologi, precisionsmedicin och läkemedelsutveckling.
”Med SCIZYS-teknologin ser jag en stor möjlighet i ett mikroskoperingsförfarande där adherent växande celler direkt kan analyseras utan nackdelarna som finns vid traditionell fluorescensmikroskopi och med ett dynamiskt detektionsområde liknande vad som erhålls vid flödescytometri”, säger Håkan Eriksson, Seniorprofessor i biokemi vid Malmö universitet.
”När vi inledde pilotprojektet med professor Bjartell konstaterade vi att det är en tekniskt utmanande uppgift att detektera mycket låga nivåer av biomarkörer i vävnad. Därför är vi mycket glada över de första resultaten. Att vi samtidigt ser att SCIZYS höga känslighet och tekniska prestanda bekräftas i Biobarriers-projektet ger ytterligare stöd för plattformens styrkor inom högkänslig och kvantitativ vävnadsanalys. Möjligheten att identifiera biomarkörer som förekommer i mycket låga nivåer blir allt viktigare, både inom forskning, läkemedelsutveckling och framtida klinisk diagnostik. Båda dessa samarbeten ligger helt i linje med vår strategi att, tillsammans med välkända forskare, ta fram och presentera vetenskaplig evidens för vår lösning, SCIZYS”, säger Sanna Wallenborg, VD för Lumito.
Både pilotprojektet med professor Anders Bjartell och samarbetet inom ramen för Biobarriers-projektet fortsätter enligt plan och Bolaget kommer att informera marknaden om den fortsatta utvecklingen i takt med att ytterligare resultat uppnås.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
VD Sanna Wallenborg
e-post: sw@lumito.se
tel: +4670-870 01 68
Om Lumito
Lumito är specialiserat på medicinteknik och translationell forskning inom digital vävnadsavbildning. Genom sin patenterade forskningsplattform erbjuder Lumito en banbrytande, högkänslig avbildningsteknik för att lokalisera och mäta proteinbiomarkörer i vävnadsprover med hjälp av uppkonverterade nanopartiklar (UCNPs). Tekniken kombinerar bilddata med exakt biomarkörsdetektion och möjliggör bilder med större kontrast där oväsentlig bakgrundsinformation sorteras bort. Tekniken kan förbättra analysen av vävnadsprover genom ökad objektivitet, samt bidra till forskning för mer kvantifierbara diagnoser och optimerade behandlingar. Lumito fokuserar i första hand på läkemedelsutveckling och digital patologi, och är en spinoff från en forskargrupp vid Lunds universitets avdelning för atomfysik och lasercentrum. www.lumito.se
Aktien handlas på NGM Growth Market, under namnet LUMITO och Mangold Fondkommission AB är Bolagets Mentor.