Laddar TradingView Widget
Laddar annons
20 Aug, 2025

Nodebis Applications delårsrapport Januari-Juni 2025

Jan - Jun 2025
- Nettoomsättningen uppgick till 52 869 (29 129) tkr
- Rörelseresultatet uppgick till 5 712 (-237) tkr
- Periodens resultat uppgick till 4 985 (2 003) tkr
- Resultat per aktie uppgick till 0,48 (0,29) kr
 
Apr - Jun 2025
- Nettoomsättningen under första kvartalet uppgick till 26 584 (14 765) tkr
- Rörelseresultatet uppgick till 3 275 (-179) tkr
- Periodens resultat uppgick till 2 859 (2 018) tkr
- Resultat per aktie uppgick till 0,25 (0,30) kr

VD har ordet
När jag ser tillbaka på våren och sommaren är det med en känsla av stolthet och förväntan. Vi har inte bara hållit kursen – vi har haft medvind. Våra siffror talar sitt tydliga språk: vi tar stora steg mot våra finansiella mål och vi gör det med en stabilitet som skapar trygghet både för oss och våra aktieägare.

Tillväxt i alla segment – med nya möjligheter i sikte
Alla våra tre segment växer, och de växer lönsamt. Våra etablerade affärsområden, OSS och BIS, levererar återigen starka resultat: organisk tillväxt på 36 % respektive 23 %, och kraftigt förbättrade marginaler – nästan tredubbla för OSS och nästan dubbla för BIS jämfört med samma kvartal 2024.
Inom OSS ser vi en explosion av nya möjligheter – nya kunder, nya segment, partnersamarbeten och tjänsteinnovationer. Jag ser med stor nyfikenhet och entusiasm fram emot att under hösten börja realisera flera av dessa initiativ.
BIS, som haft en tuffare period tidigare, fortsätter att stärkas efter vändningen som började redan i första kvartalet. Nya uppdrag och längre avtal stärker utvecklingen ytterligare.
Under våren har vi också lärt känna vårt nya affärsområde, RIG. Nu är vi redo att ta nästa steg och på allvar lansera tjänster inom identitetskontroll, regelefterlevnad och biometrilösningar i Sverige. Innan semestern välkomnade vi Per Torell som ny Country Sales Manager – han tar rodret för vår satsning på den svenska marknaden från och med mitten av september.

Starka finanser och tydliga mål
Efter vårens företrädesemission står Nodebis helt skuldfritt med en kassa på cirka 26 Mkr, varav cirka 11 Mkr tillfördes genom emissionen. Det ger oss kraft att fortsätta växa och ta oss an nya utmaningar. Vår riktning är tydlig: en nettoomsättning på 137 Mkr och ett resultat på 22 Mkr vid utgången av 2027, med ett uttalat fokus på att maximera både vinst och utdelning.

Det ökade förtroendet vi sett från marknaden under kvartalet är ett kvitto på att vi är på rätt väg. Tillsammans med hela teamet är jag fast besluten att fortsätta bygga värde – långsiktigt, hållbart och lönsamt.
Nu, stärkta av sommarens ledighet och med vind i seglen, blickar vi framåt mot en höst fylld av möjligheter.

För mer information, vänligen kontakta:


Lena Sundsvik VD / Koncernchef
lena.sundsvik@nodebis.se
mobil: +46 70-385 05 99

Om Nodebis Applications AB (publ)


Nodebis Applications är noterad på Nordic SME sedan 2 december 2022. Alfanode AB är största ägare med 83,9 % av både röster och kapital. Totalt har bolaget ca 1 900 aktieägare.
Nodebis tillhandahåller tjänster för delningsekonomins behov av resursallokering och optimering av resurser samt digitala tjänster och applikationer för beslutsfattare i privat och offentlig sektor.

Denna information är sådan information som Nodebis Applications är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2025-08-20 08:00 CEST.

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.