Swedbank Roburs fonder utvalda i Fondtorgsnämndens upphandling
I Fondtorgsnämndens upphandling till det nya fondtorget för premiepensionssystemet har ytterligare två fonder som förvaltas av Swedbank Robur valts ut: Swedbank Robur Folksam LO Världen och Aktiefond Pension. I upphandlingen till den globala kategorin av aktivt förvaltade aktiefonder deltog närapå 100 fonder och flera stora internationella aktörer.
– Vi har varit en del av premiepensionssystemet ända sedan starten och har i mer än 25 år hjälpt miljontals sparare att bygga en bra grund för sina pensioner. Att Swedbank Robur Aktiefond Pension och Folksam LO Världen nu har valts ut är ett mycket starkt kvitto på vår förvaltningskompetens och på att vårt erbjudande står sig väl i hård konkurrens. I globala och internationella kategorier, där intresset är som störst och konkurrensen som tuffast, mäts vi mot de främsta internationella aktörerna, och vi är mycket hedrade över att få det fortsatta förtroendet att förvalta våra sparares pensioner även framåt, säger Liza Jonson, vd Swedbank Robur.
Premiepensionssystemet startades 1999 och har bidragit till högre avkastning och riskspridning inom svensk pension, där sparare själva kan välja fonder via fondtorget. I mars 2022 beslutades att ersätta det öppna fondtorget med ett upphandlat fondtorg, där staten tar större ansvar för utbud och kvalitet. Fondtorgsnämnden ansvarar för upphandlingen och granskning av fonder, och antalet fonder väntas minska från cirka 470 till 150–200. Upphandlingen av fonder förväntas pågå under flera år.
Cirka 30 procent av den valbara svenska fondförmögenheten har sedan tidigare aktivt placerats av pensionsspararna själva i någon av de fonder Swedbank Robur har haft med inom premiepensionssystemet.
Kontakt
Carina Sesser, press och informationschef Swedbank Robur, tfn. +46 72 230 52 64
Swedbank Robur är helägt av Swedbank och verksamt på Swedbanks fyra hemmamarknader. Swedbank Robur bildades 1967 och erbjuder drygt 80 fonder, institutionell och diskretionär kapitalförvaltning och förvaltning av pensionskapital. Totalt antal kunder är ca 3 miljoner i Sverige och ca 1 miljon i de baltiska länderna. Swedbank Robur är en av de 5 största ägarna på Stockholmsbörsen.Swedbank Roburs målsättning är att var den främsta aktören när det kommer till både avkastning och hållbarhet. Läs mer på www.swedbankrobur.se.
Taggar:
Bifogade filer