Intressant investerarevent

Idag var vi på event arrangerat av Impala Nordic. Det var en mycket trevlig tillställning med god mat, dryck, mingel och fyra företagspresentationer. Platsen var Jaycy'z i Göteborg och vi fick chansen att lyssna på fyra engagerade VD:s och mingla med andra investerare och ovan nämnda talare. En ovärderlig möjlighet för den som funderar på att investera i ett bplag och får ni chansen att gå på den här typen av event så är vårt råd - ta den! Det ger insikt om bolaget/bolagen, det ger en och annan oväntad lärdom och det kan ge investerarvänner för livet.
Seamless Distribution Systems
Seamless Distribution Systems (SDS) är ett IT-bolag som specialiserat sig på digital distribution. De erbuder egna plattformar för e-transaktioner inom telekombranschen. Verksamheten bedrivs i Europa, Nordamerika och Asien. Huvudkontor i Stockholm.
VD gör en bra dragning och även vi med begränsade tekniska kunskaper förstår den förhållandevis komplicerade affärsverksamheten skapligt bra.
SDS har haft en kämpig tid på börsen det senaste men de räknar med att visa svarta siffror 2026. Aktiepappa ägde faktiskt SDS vid noteringen 2017.
Kurs idag 7,50 kr.
Oncozenge
OncoZenge är ett svenskt läkemedelsbolag inom smärtlindring hos patienter som lider av oral smärta orsakad av strålbehandling och kemoterapi mot cancer.
VD Stian Kildal gör en mycket bra presentation och vi får se (och sedan känna på) de färdiga tabletterna. Produkten är en tillsynes enkel förändring av ett befinligt läkemedel som "förpackas" som tablett istället för i vätskeform. Nu går bolaget in i FAS 3-studie och finansieringen är säkrad för en bra tid framöver med hjälp av deras partners. Inte riktigt hela vägen fram till kommersialisering men en bra bit.
Produkten gör verklig skillnad för patienter som befinner sig i ett mycket svårt läge av sitt liv.
Aktiekurs 5,75 kr.
Northern CapSek Ventures
Northern CapSek Ventures är ett litet investmentbolag från Göteborg som investerar i tillväxtbolag, gärna mjukvara på den nordiska marknaden.Innehaven är både noterade och onoterade men vid investeringstillfället är de alla onoterade. E stor del av affärsverksamheten är fokuserad mot digitalisering och artificiell intelligens.
VD Henrik Jerner gör en bra presentation och vi blir ärligt talat nyfikna på bolaget. Det är svårt att som investerare nå den typ av bolag som CapSek investerar i. Vi ser det lite som ett Flat Capital fast för lite mindre bolag. De är engagerade ägare av kött och blod och aktien handlas till extrem rabatt mot substansvärdet.
CapSek använder sitt extremt välutvecklade nätverk för att hitta investeringar i mjukvarubolag med B2B-fokus i "scale-up-fas".
Aktiekurs 8,90 kr
Prebona
Prebona är ett materialteknikbolag med rötter i Göteborg (Chalmers) som numera har sin hemvist i Simrishamn, Skåne. De utvecklar och säljer "funktionella material och ytbeläggningar". Här pratar vi verkligen high tech. Produkterna inkluderar huvudsakligen lukteliminerande produkter, skyddande ytbeläggningar samt antimikrobiella system. Kunderna återfinns bland annat inom facility management, byggindustrin samt inom textilindustrin. Prebona grundades 2011 och noterades 2015.
VD Christian Östberg presenterar bolaget och det märks att vi skippade kemiklassen i skolan när han förklarar Prebonas produkt men vi förstår så mycket att den är något extra. Utmaningen är kommersialiseringen av den och där verkar det lossna en aning nu enligt Christian. Produkten är extremt miljövänlig vilket är ovanligt i den här branschen. Där har Prebona en USP.
Vi lärde oss också att det som vi människor oftast uppfattar som dålig lukt nästan alltid är svavel eller kväve och dess molekyler arbetar Prebona med.
Aktiekurs 0,835 kr.
En tanke jag fick under kvällen var att köpa några aktier i varje bolag och sen följa upp vilken som gått bäst men jag tror jag nöjer mig med att skriva upp kurserna i detta inlägg istället så kan jag följa upp ändå.
